Śniadanie sypialnia na poddaszu

Sypialnia na poddaszu

Jak urządzić sypialnię na poddaszu? Pomieszczenia ze skosami kojarzą nam się zazwyczaj z dużą ilością kłopotów. Największym z nich jest „nieustawność”, sprawiająca, że nawet spora przestrzeń zamienia się we wnętrze, na które trudno znaleźć pomysł.

Z drugiej strony wnętrze na poddaszu „odcięte” niejako od zgiełku codzienności, jak żadne inne doskonale sprawdzi się w roli sypialni.

Od czego zatem zacząć i na co zwrócić uwagę, planując urządzenie tej specyficznej części domu? W tym artykule postaramy się wskazać Wam kilka wskazówek i inspiracji dla stworzenia sypialni na poddaszu.

Sen na poddaszu

Meble, czyli dlaczego pokusić się i zamówić je na wymiar

Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem okazuje się zamówienie mebli na wymiar. Meble, oferowane w sklepach, mają standardowe wymiary, o które z kolei trudno we wnętrzach na poddaszu.

Warto również zastanowić czy sypialnia na poddaszu jest na tyle przestronna, by umieścić w niej dużą szafę na odzież czy też raczej jej wielkość sprawia, że poprzestaniemy na stolikach nocnych i np. komodzie.

Rozwiązanie z zabudowaną szafą doskonale sprawdzi się w większych pomieszczeniach, ponieważ nie „przytłoczy” ich swoim rozmiarem. Mebel ten może pełnić zarówno funkcję garderoby, jak również rodzaj „przechowalni” przedmiotów używanych sezonowo.

Dodatkowym atutem szafy mogą być lustra, które zamontujemy zamiast drzwi. Sprawią one (oprócz podstawowej funkcji), że wnętrze zyska na lekkości i optycznie się powiększy (co stworzy swoistą równowagę dla wielkości szafy)

A może zamiast garderoby wolimy stworzyć w naszej sypialni na poddaszu kącik czytelniczy? Wtedy warto z kolei pomyśleć o regale na książki. Najlepiej z oszklonymi drzwiczkami, by uchronić księgozbiór od kurzu a jednocześnie mieć możliwość, by go wyeksponować.

Sama wysokość ścianek kolankowych również zasugeruje nam celowość pewnych rozwiązań, jednak niekoniecznie musimy ich się kurczowo trzymać. Na waszym poddaszu brak ścianek kolankowych? Może w tej sytuacji warto rozważyć całkowitą zabudowę ściany ze skosem i zyskaniu miejsca na obszerną, zabudowaną szafę?

Jeśli wnętrze naszej sypialni na poddaszu jest przestronne a pomysł z garderobą czy biblioteką niekoniecznie nam odpowiada zawsze możemy wyposażyć wnętrze w kilka dodatkowych mebli.

Wyborem oczywistym są szafki nocne, znajdujące się po każdej ze stron łóżka, pomieszczą wszystkie niezbędne drobiazgi, będąc zarazem doskonałym stolikiem na budzik czy czytaną przed snem książkę.

Oprócz stolików nocnych warto zastanowić się nad komodą. Możemy w niej przechowywać np. pościel (jeśli zdecydujemy się na łóżko bez skrzyni). Dobrym pomysłem może się również okazać wygodny, pluszowy fotel, w którym będziemy mogli oddać się wieczornej lekturze.

Ściany – kilka słów o zjawiskach optycznych

Kolor ścian ma olbrzymie znaczenie, wszak stanowią one zazwyczaj, pod względem powierzchni, największą część pomieszczenia. Godnym uwagi jest, w odniesieniu do pomieszczenia na poddaszu, również fakt, że za pomocą barw możemy w pewien sposób manipulować wielkością pomieszczenia tworząc złudzenia optyczne.

Przy niskim wnętrzu warto wybrać jasną paletę – beże, piaski czy kolory pastelowe powiększą wizualnie sypialnię i stworzą wrażenie, że sufit jest wyżej, niż w rzeczywistości. Sztuczka ta sprawdzi się również we wnętrzu z małą ilością okien – dzięki temu będzie ono wyglądało jaśniej.

Czasem zdarza się sytuacja odwrotna – kalenica umiejscowiona wysoko, obszerne wnętrze, nad którym trzeba nieco popracować, aby uzyskać pożądany w sypiali efekt przytulności. Zastosować możemy rozwiązanie analogiczne – poprzez pomalowanie górnych partii na wyrazisty odcień zyskamy optyczne obniżenie wnętrza.

Innym sposobem na „ocieplenie” wnętrza są oczywiście tkaniny – mięsiste zasłony, miękkie poduszki, dywany typu Shaggy.

Nieocenionym pod tym względem surowcem jest oczywiście drewno – zwłaszcza to w jasnych, słomkowych odcieniach. Możemy zastosować je zarówno w meblach, jak i na podłodze – w postaci desek czy paneli.

Podsumowując – wysokie wnętrze nie musi być „nieprzytulne” – dzięki kilku zabiegom z łatwością stworzymy z niego idealną do wypoczynku sypialnię.

Łóżko – punkt centralny sypialni

Wybierając łóżko do sypialni na poddaszu warto mieć na uwadze, żeby miejsce, w którym je postawimy było dostępne z trzech stron. Zagłówek łóżka najlepiej wygląda oparty o ścianę, tworzy wtedy harmonijną i miłą dla oka kompozycję.

Realizacja takiej koncepcji powiedzie się jednak tylko wtedy gdy ścianka kolankowa ma co najmniej wysokość zagłówka. W wypadku przeciwnym – najlepiej umiejscowić zagłówek na ścianie bez skosu. Ma to również wymiar praktyczny – unikniemy wtedy uderzenia głową w ten fragment ściany.

Jeszcze kilka lat temu szukając łóżka, odpowiedniego do wnętrza na poddaszu, byliśmy najczęściej skazani na zamówienie go na wymiar. Wiązało się to z większym kosztem i dłuższym czasem oczekiwania.

Na szczęście obecnie łóżko kupowane w salonie można poddać całemu szeregowi modyfikacji, dzięki czemu otrzymamy optymalny dla nas mebel. Wybór tkaniny obiciowej, wysokości nóżek (i materiału, z jakiego są wykonane), wysokości łóżka i zagłówka – w zasadzie wszystkie te elementy objęte są indywidualizacją. Kwestia pojemnika na pościel (lub jej braku) to również czynnik, jaki możemy dostosować do własnych preferencji.

Mam nadzieję, że nasz artykuł przekonał was, że „nie taki diabeł straszny” i wnętrze na poddaszu może stać się prawdziwą oazą relaksu, trzeba nad nim tylko… troszkę popracować.

Pomysły na łóżko do Twojej sypialni

Wybór łóżka wiąże się z konkretny style, jaki chcemy stworzyć w sypialni. Spośród dostępnych modeli proponujemy te, które reprezentują konkretną estetykę.

Łóżko drewniane Sawana
sypialnia w stylu skandynawskim

Sypialnia łóżko drewniane Sawana

Łóżko tapicerowane Simple
do wnętrz minimalistycznych

Sypialnia łóżko tapicerowane Simple

Łózko tapicerowane Mystic
sypialnia w stylu glamour

Sypialnia glamour łóżko Mystic

Zobacz także: Łóżko do małej sypialni