Prezenty – krótka historia

Czasem szokują, bywa, że zaskakują, zdarza się, że wzruszają. Niezależnie od wszystkiego zawsze cieszą. Bo podarunki posiadają tę szczególną moc sprawiania radości z racji tego, że świadczą o tym, iż ktoś o nas pamięta.

Okazji do obdarowywania jest wiele, urodziny, imieniny, obrona dyplomu czy święta. Święta w wielu kulturach to także tradycja obdarowywania.

Święto Chanuka – Święto Świateł

W religii judaistycznej takim świętem jest Święto Chanuka, zwane Świętem Świateł.

Trwa ono osiem dni. Każdego dnia zapala się świece, pierwszego dnia jedną, drugiego dwie i tak aż do ośmiu. Święto to obchodzone jest na cześć oczyszczenia Świątyni Jerozolimskiej z posągów bogów greckich, które ją bezcześciły. Wśród Żydów panuje wówczas wielka radość i obdarowuje się dzieci słodyczami i drobnymi upominkami. Przy okazji zapalania kolejnej świecy dziecko dostaje kolejny prezent. Podarunków jest osiem i coraz częściej dostają je również dorośli.

Wigilijna opowieść o prezentach

Szczególnie upominkowym świętem, w kulturze chrześcijańskiej są Święta Bożego Narodzenia. W każdym kraju wyglądają one trochę inaczej i kto inny przynosi prezenty. W Polsce zajmuje się tym Święty Mikołaj ale w Wielkopolsce jest to Gwiazdor. W Hiszpanii Trzej Królowie, którzy zjawiają się wieczorem 6 stycznia. Również 6 stycznia domy Greckie odwiedza Święty Bazyli ale Mikołaj przychodzi do greckich dzieci, podobnie jak w Polsce już 6 grudnia jednak w odróżnieniu od domów polskich nie znajdziemy tam choinki. W Rosji, Dziadek Mróz w towarzystwie Śnieżynki, podkłada prezenty pod choinką w sylwestrową noc a w Niemczech i Francji Dzieciątko Jezus zjawia się z darami w nocy z 24 na 25 grudnia.

Również wigilia wygląda inaczej

Specyfiką polskiej wigilii jest opłatek. Poza Polską, znajdziemy go jedynie na Litwie. W innych krajach nie jest znany. Nie wszędzie, w święta zasiada się także do wigilii. W USA święto zaczyna się 25 grudnia, kiedy to odkrywa się prezenty w skarpetach zawieszonych nad kominkiem a głównym posiłkiem świątecznym jest obiad, podobnie jest w Anglii.

Święta Bożego Narodzenia, to niezwykła uroczystość, która nawet w świeckich domach posiada specjalną oprawę.

Zaczęło się od Saturna

W starożytnym Rzymie, w czasie saturnaliów, istniał obyczaj obdarowywania dzieci słodyczami oraz ojców rodzin prezentami. Wcześni chrześcijanie, jako byli Żydzi, nie obchodzący urodzin nie czcili również narodzin Dzieciątka. Gdy religia chrześcijańska dotarła do Imperium Rzymskiego to właśnie święta ku czci Saturna zostały zaadaptowane do kultury chrześcijańskiej jako narodziny Boga.

Początkowo upominkami były skromne gadżety i słodycze, które w wielu kulturach są symbolem powodzenia i pomyślności. Z czasem podarki zaczęły stawać się coraz bardziej wymyślne i kosztowne. W Polsce zwyczaj obdarowywania w Święta Bożego Narodzenia, który zapożyczono od Niemców, zaczął się upowszechniać w XVIII wieku. Najpierw obdarowywane łakociami były tylko dzieci w bogatych domach, dopiero później tradycję tę przejęła uboga społeczność wiejska i miejska. W wielu krajach, do dnia dzisiejszego, prezenty pod choinką znajdują tylko dzieci.

Święta Bożego Narodzenia, to niezwykła uroczystość, która nawet w świeckich domach posiada specjalną oprawę.

Głównym punktem jest wigilijna kolacja, symbol pojednania, wspólnoty i miłości między ludźmi. Rodzina zasiada przy odświętnie zastawionym stole, dzieli się opłatkiem i śpiewa kolędy. A dzieci wypatrują pierwszej Gwiazdki, gdyż to wtedy przychodzi do nich Św. Mikołaj. Szczerze mówiąc dorośli oczekują na Gwiazdora równie niecierpliwie jak dzieci. Na tym polega magia świąt, że w jakiś sposób wracamy do dzieciństwa, czekamy na Mikołaja, prezenty i ten dobry czas, który towarzyszy świętom.

Dzisiejsze Boże Narodzenie to skomercjalizowany, sterowany przez media show, w którym, chcąc nie chcąc wszyscy bierzemy udział. Św. Mikołaj to poczciwy grubasek w czerwonym kubraku, z wielkim worem na plecach, wskakujący przez komin. Taki jego wizerunek wykreowany został w latach 20-tych, w USA a pierwowzorem był legendarny biskup Myrry, znany z tego, że obdarowywał i wspomagał ubogich oraz uczciwe panny na wydaniu, a czynił to nocą. Stąd też dziś, tak jak wtedy, przychodzi głównie nocą a jego bytność otoczona jest wielką tajemnicą.

Nigdzie Bożonarodzeniowe świętowanie nie może obyć się bez podarunków.

Od połowy listopada, a w wielu krajach Europy już we wrześniu, zaczyna się świąteczne szaleństwo. Sklepy, ulice, galerie handlowe, pięknie ustrojone uwodzą kolorowymi świetlnymi iluminacjami, zachęcającymi do masowego kupowania upominków.

Biegamy po sklepach w poszukiwaniu prezentów dla najbliższych a gdy nie możemy dostać tego co sobie umyśliliśmy, kupujemy jakiś pierwszy z brzegu przedmiot, który niekoniecznie musi sprawić radość obdarowanemu. Pośpiech i nawał przedświątecznych obowiązków często prowadzi do zaśmiecania „podchoinkowego sanktuarium”.

A można zrobić to inaczej…

Zamieńmy bezduszne bieganie po sklepach w wykwintna, fantazyjną zabawę która sprawi przyjemność obdarowanemu i darującemu.

Niezwykły czas prezentów

Najbliżsi nam ludzie i życzliwy, intymny nastrój przy stole, to coś na co czekamy cały rok.

Święta powinny być czasem radości, odpoczynku wśród ludzi, których kochamy.

Żeby ten czas był pogodny trzeba zapełnić go świątecznymi rytuałami i tradycją.

Jaki wybrać prezent?

Aby szczęśliwości Świąt nie popsuł jakiś nietrafiony prezent musi być on przemyślany i dobrany do gustu osoby obdarowanej. Upominki, jedyne w swoim rodzaju znajdziecie Państwo w wielu internetowych sklepach, które oferują zarówno markowe przedmioty wielu firm jak i produkty własne – w tym rękodzieła.

W ofercie zwykle znajdują się przedmioty codziennego użytku oraz piękne i nietuzinkowe ozdoby służące upiększaniu wnętrz. Dzięki temu nie tylko odświętnie ubiorą Państwo wigilijny stół ale również magicznie go oświetlą świecznikami o postaciach aniołków, które są jednym z symboli Świat Bożego Narodzenia.

Zamieńmy bezduszne bieganie po sklepach w wykwintna, fantazyjną zabawę która sprawi przyjemność obdarowanemu i darującemu. Nic tak nie raduje jak podarunek, wybrany specjalnie dla nas, nietuzinkowy i pięknie zapakowany.

Piękne lampiony, obrazki czy puchary to niebanalne pomysły na prezent. Można wzorem praktycznych Finów, podarować coś użytecznego ale zarazem unikalnego. Unikatowe tace kuchenne, wazony czy zegary to przedmioty świadczące o dobrym guście obdarowującego.

Wyszukane podarunki to coś co lubią Francuzi. Eleganckie i fantazyjne przedmioty służące do wystroju wnętrz takie jak fontanny, klatki dla ptaków czy ozdobne kolumny to niekonwencjonalne podarunki dla każdego kto lubi rzeczy niebanalne.

Boże Narodzenie to światło. Świeczniki, lampiony, lampy elektryczne o nieszablonowych formach będą podkreślać urok świątecznych wieczorów. Miło znaleźć pod choinką świetlisty prezent.

Wyjątkowe upominki sprawiają, że duch Bożego Narodzenia będzie trwał cały rok a prezent, który jest wybierany specjalnie dla Nas jest darem szczególnym.

Pomyślmy o tym, aby upominki były eleganckie, oryginalne i wyjątkowe.

Spędźmy piękne święta w pięknym tle upominkowej fantazji.

Dodaj komentarz