Słowianie (The Slavs)

Filmowy Truposz: Słowianie to zaskakująco wciągający serial. Choć w połowie pierwszego odcinka miałem już zrezygnować, to coś się zaczęło dziać. A konkretnie – zaczęło wciągać. W ten mało popularny w kinematografii pogański świat Słowian. Może to właśnie dlatego – koniec z jakimiś komiksowymi super bohaterami, lub bohaterami, którzy są greccy, rzymscy, nordyccy czy anglosascy. Słowianie w obecnym świecie to egzotyka. Niczym pokemony w Polsce lat 90-tych. Nawet u nas obecnie słowianie są czymś egzotycznym. Każdy niby wie, każdy niby słyszał, ale jak przychodzi co do czego to tylko waskie grono fascynatów wie o co chodzi.

Słowianie – Płomień Mocy

Opowieść o Słowianach ma prostą konstrukcję. Sa spokojne słowiańskie osady od czasu do czasu nękane przez najeźdźców. Wsztyscy nauczyli się z tym jakoś żyć – poświęcając mniejsza ofiarę w zamian za spokój i nie podejmowanie nierównej walki. Wiara w starych bogów jest podtrzymywana przez żerców – wioskowych szamanów, magików, uzdrowicieli. A reszta jest ponadczasowa. Ludźmi rządza ludzkie ambicje. Silniejszy chce „zjeść” słabszego. Sa intrygi i fałszywi przyjaciele. Słowianie żyją wspólnie, ale część z nich ciągnie w swoją stronę.

Idyllę słowiańskiego życia zaburza nietypowe zdarzenie. W osadzie pojawia się obcy. Outsider. Inny niż ich dotychczasowi wrogowie, ale nie wrogi. Ale niepodobny nikomu czy niczemu co do tej pory poznali.

Jego obecność jest pretekstem do pokazania życia Słowian i prześledzenia intryg w ich małym świecie…

Słowianie zyskują na popularności…

Słowianie są jednym z najbardziej popularnych seriali oglądanych przez Polaków na Amazon Prime Video. W chwili pisania tego tekstu była to pozycja 3. A gdy zaczynałem oglądać, plasowali się gdzieś pośrodku TOP10.

Słowianie (The Slavs) – Ocena Serialu

Moja ocena: 8/10 – zaskakująco wciągający serial fantasy / mitologia

Czasem też w serialu jest dość zabawnie:

Chrześcijanin: Wy macie swoich bogów, my mamy swoich, Ducha Świętego i Syna Bożego, który zmartwychwstał…

Słowianka (poklepując go po ramieniu): I Ty twierdzisz, że to my jesteśmy dziwni?

Słowianie (The Slavs)

Serial Słowianie (The Slavs) można obejrzeć na Amazon Prime Video

Jedna myśl na temat “Słowianie (The Slavs)

  1. moją uwagę zwróciła klimatyczna muzyka. Dużą role odgrywała również scenografia – widać było, że ie szczędzono uwagi i pieniędzy 🙂 To serial zrealizowany z rozmachem, powiedziałabym, że porównywalnym do np. „wikingów” tyle, że tu mamy na razie pierwszy sezon ( choć zakończenie pozwala sądzić, że ciąg dalszy nastąpi). Cieszy to, że po przemielonej tysiąc razy mitologii grackiej i rzymskiej postanowiono sięgnąć po również bogata choć mniej popularną mitologie Słowian. Ciekawy jest wątek rytuału stania się mężczyzną czy nocy świętojańskiej. Serial bardzo polecam choć pierwsze 40min pierwszego odcinka nieco się „wlecze”. Potem jest już tylko lepiej.

Dodaj komentarz