Blog Nowoczesne Łóżka

Historia z poduszką w roli głównej

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez smartfona, internetu, samochodu czy centrów handlowych, ale czy możemy wyobrazić sobie świat, w którym nie wynaleziono poduszki? Poduszka, obecnie przedmiot codziennego użytku jeszcze kilka setek lat temu była rarytasem, na który mogli pozwolić sobie tylko ludzie zamożni.

Czasy starożytne

Królewskie głowy władców starożytnej Mezopotamii podczas snu spoczywały na kamieniach. Ale nie takich zwyczajnych, jakie możemy znaleźć wszędzie. Kamienne poduszki miały kształt półksiężyca i były zdobione reliefami oraz sentencjami. Niekoniecznie służyły one wygodzie śpiącego, gdyż ich głównym przeznaczeniem było utrzymywanie głowy ponad ziemią w celu ochrony twarzy przed insektami, bo warto wspomnieć, że w Mezopotamii łóżek nie znano i sypiano na podłodze. Poza władcami na luksus spania na kamieniu pozwalali sobie tylko ludzie bogaci.

Podobnie twardy sen mieli egipscy możni, którzy również swe cenne głowy wspierali na poduszkach z kamienia lub drewna. Ich poduszki także były zdobione i nie służyły już one do tych samych celów, do których używano ich w Mezopotamii. Egipscy celebryci, urzędnicy, królowie i dworzanie, czyli znów kasta bogaczy, poduszek używali w celu utrzymania w ładzie swych precyzyjnie ułożonych włosów. W Egipcie również wynaleziono specjalną podpórkę, która w czasie snu podpierała nie głowę, a szyję, dzięki czemu fryzura pozostawała niewzruszona przez całą noc.

Kraje azjatyckie

Także Japończycy i ich kontynentalni sąsiedzi Chińczycy, wzorem starożytnych Egipcjan dbali o swoje misterne fryzury sypiając na wałkach lub specjalnych słupkach. I tak, one również były kamienne, drewniane, a co bardziej zasobni mogli sobie pozwolić na poduszki porcelanowe. Podobnie jak w starożytnym wschodzie, z uroków twardych snów korzystać mogli jedynie arystokraci.

i starożytni Grecy

Starożytni Grecy lubili sobie poleżeć, ale o ile sen na kamiennym podłożu i z twardą poduszką pod głową jakoś dawało się znieść, tak już resztę dnia niekoniecznie, dlatego za twórców miękkich poduszek uznaje się Greków. Greckie poduszki pierwotnie wypełnione były słomą, czasem ziarnami, z czasem we wnętrzu ich poduszek pojawiły się wełna lub pierze. Rzymianie, po podboju Grecji przejęli nie tylko kulturę Hellenów, ale też ich poduszki. A, że Rzymianie leżeć lubili jeszcze bardziej niż Grecy, to miękkie poduchy stały się stałym i bardzo ważnym elementem wyposażenia ich domów.

Indie i historia Buddy

W Indiach za wynalazcę poduszki uznaje się Buddę. Zgodnie z legendą Budda po wyjściu z więzienia, szukał spokojnego miejsca do odpoczynku na łące. Gdy wreszcie je znalazł, poczuł przyjemny zapach jakiejś rośliny, wstał, napchał jej liści do sakwy, a potem ułożył się na miękkiej trawie z sakwą pod głową. Gdy się obudził, poczuł się znów zdrowy i silny. Od tej pory do snu zawsze swą głowę składał na worku wypełnionym pachnącymi liśćmi.

Kontynent europejski

Bogobojna średniowieczna Europa dość długo broniła się przed poduszkami, uważając je za grzeszny zbytek. Początkowo niewielkie poduszeczki stosowano jako podkładki pod kolana podczas modlitwy. Czasem też podkładano je pod stopy, aby odizolować je od zimnej podłogi. Poduszki były jednak tak wygodne, że z roli podnóżków awansowano je do rangi poduszek pod głowę. W XV wiecznej Anglii rządzonej przez króla Henryka II Tudora przez chwilę panował zakaz używania poduszek pod głową. Z takich luksusów mogły korzystać jedynie rodzące.

Z czasem poduszki, poduchy, poduszeczki i podusie były już wszędzie. To znaczy we wszystkich bogatych domach. Swoje własne poduszki miały Biblie, modlitewniki i psałterze. Poduszki wtedy wypełniano pierzem, gryką, sianem, trawą, liśćmi i wełną. Oczywiście pierze i wełna, sprawiały, iż poducha zyskiwała na wartości.

Arabowie

Poduszki lubili też Arabowie. Ich namioty, a później pałace pełne były miękkich poduch. Opierali się na nich, siedzieli, leżeli i składali swoje głowy do snu.

Rewolucja przemysłowa sprawiła, że na poduszkę mógł już sobie pozwolić prawie każdy. Zagościły one w łóżkach także mniej zamożnych ludzi. Od tego czasu poduszka nam tak spowszedniała, że obecnie jest ona tylko jednym z wielu elementów wyposażenia łóżka, czy ozdobnych detali w domu. W międzyczasie odkryto też, że jednak twardsze podparcie głowy nie jest jednak takie złe. Z tego powodu piankowe poduszki ortopedyczne o różnych stopniach twardości, które i tak nie są tak twarde, jak chińska porcelana. Nadal jednak najbardziej luksusową jest poduszka puchowa, która jak żadna inna zapewnia doskonale komfortowy sen.

Spodobał Ci się ten artykuł?
Zajrzyj na bloga Nowoczesne Łóżka po więcej!
www.nowoczesne-lozka.pl