Masz problemy ze stopami takie jak modzele, odciski, wrastające paznokcie czy spękane pięty, a może zmagasz się z różnymi schorzeniami stóp, kostek i stawów kończyn dolnych?

Podolog to specjalista zajmujący się pielęgnacją i leczeniem stóp, podczas gdy podiatra to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu, leczeniu i zarządzaniu medycznymi schorzeniami stóp. Chociaż obaj specjaliści zajmują się zdrowiem stóp, poziom wykształcenia i zakres praktyki różnią się między nimi.

Podolog i podiatra to terminy używane do opisywania specjalistów zajmujących się leczeniem i opieką nad stopami.

Istnieją jednak pewne różnice między tymi dwoma pojęciami.

Podolog

Podolog jest specjalistą zajmującym się pielęgnacją i leczeniem skóry, paznokci oraz ogólnych problemów stóp. Podolog może przeprowadzać różnego rodzaju zabiegi, takie jak usuwanie modzeli, odcisków, wrastających paznokci, leczenie grzybicy paznokci, dostosowywanie indywidualnych wkładek ortopedycznych itp. Podolodzy często pracują w gabinetach podologicznych lub salonach kosmetycznych i mogą oferować usługi pielęgnacyjne oraz lecznicze dla stóp.

Podiatra

Podiatra natomiast jest wykształconym lekarzem, który specjalizuje się w diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu różnym schorzeniom stóp, kostek i stawów kończyn dolnych. Podiatra ma stopień naukowy w dziedzinie podiatrii i jest w stanie przepisać leki, przeprowadzać procedury chirurgiczne oraz zarządzać zaawansowanymi przypadkami medycznymi związanymi ze stopami. Podiatra może również wykonywać podologiczne zabiegi pielęgnacyjne.

Profilaktyczne zabiegi podologiczne mają na celu utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji stóp oraz zapobieganie potencjalnym problemom.

Oto kilka przykładów takich zabiegów:

Pedicure podologiczny

Jest to bardziej zaawanszona forma pedicure, wykonywana przez podologa. Polega na skróceniu i odpowiednim ukształtowaniu paznokci, usunięciu odcisków, modzeli i innych zgrubień skórnych. Podczas zabiegu podolog może również ocenić ogólny stan zdrowia stóp i doradzić w przypadku wykrycia jakichkolwiek problemów.

Usuwanie modzeli i odcisków

Modzele i odciski to zgrubienia skórne, które mogą powodować dyskomfort i ból. Podolog może usunąć te zgrubienia przy użyciu odpowiednich narzędzi i technik, zmniejszając tym samym dolegliwości.

Leczenie wrastających paznokci

Wrastające paznokcie mogą być bardzo bolesne i prowadzić do stanów zapalnych. Podolog może przeprowadzić zabieg, w którym skoryguje kształt paznokcia i ulży w bólu.

Diagnostyka biomechaniczna

Podolog może przeprowadzić badanie biomechaniczne stóp, oceniając ich strukturę, sposób chodzenia i ewentualne problemy związane z niewłaściwym ułożeniem stóp. Na podstawie wyników badania podolog może zalecić indywidualnie dostosowane wkładki ortopedyczne lub inne środki zaradcze.

Podolog może udzielić porady dotyczącej ogólnej pielęgnacji stóp, wyboru odpowiedniego obuwia, profilaktyki i samoopieki. Edukacja pacjenta w zakresie prawidłowej higieny stóp i codziennych praktyk może pomóc w zapobieganiu wielu problemom.

Odciski mnogie – odciski nagniotkowe

Odciski mnogie, znane również jako odciski nagniotkowe, są stanem, w którym na stopach występuje wiele odcisków. Są one zgrubiałymi obszarami skóry, które tworzą się w wyniku nacisku i tarcia na określone obszary stóp. Jeśli masz odciski mnogie, istnieje kilka terapii, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów i zapobieżeniu ich nawrotom. Oto kilka przykładów:

 1. Usunięcie odcisków: Podolog może usunąć odciski przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Ten zabieg powinien być przeprowadzony przez profesjonalistę, aby uniknąć powikłań.
 2. Miejscowe leczenie: Można zastosować miejscowe leki lub kremy zawierające substancje złuszczające, które pomogą w złagodzeniu zgrubień skórnych. Przed użyciem takiego produktu należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby dobrać odpowiedni preparat.
 3. Odpowiednie obuwie: Ważne jest, aby nosić obuwie, które dobrze pasuje do stopy i nie powoduje nadmiernego nacisku i tarcia. Dobrze dobrane buty mogą pomóc w zmniejszeniu występowania odcisków.
 4. Wkładki ortopedyczne: Podolog może zalecić indywidualnie dostosowane wkładki ortopedyczne, które pomogą w rozłożeniu nacisku na stopę i zmniejszeniu tarcia. Wkładki ortopedyczne mogą również poprawić biomechanikę stóp i zmniejszyć ryzyko powstawania odcisków.
 5. Zmiana aktywności: Jeśli odciski są wynikiem konkretnej aktywności fizycznej lub noszenia niewłaściwego obuwia, rozważ zmianę tych czynników. Unikanie czynników wywołujących odciski może pomóc w zapobieganiu ich nawrotom.

Wrastające i wkręcające się paznokcie to powszechny problem, który może powodować ból, dyskomfort i infekcje.

Wrastający paznokieć (unguis incarnatus): Wrastający paznokieć występuje, gdy boczny brzeg paznokcia wrośnie w miękką skórę wokół niego, często powodując ból, obrzęk i zaczerwienienie. Może to być spowodowane nieprawidłowym przycięciem paznokcia, noszeniem zbyt ciasnego obuwia, urazem, nieprawidłowym ułożeniem stopy czy genetycznym predyspozycjom.

Wkręcający się paznokieć (unguis introrsum): Wkręcający się paznokieć występuje, gdy płytka paznokcia skręca się do wewnątrz, tworząc wygięcie. Może to prowadzić do nacisku i wbicia paznokcia w miękkie tkanki, powodując ból, zaczerwienienie, obrzęk i infekcję. Czynniki takie jak urazy, niewłaściwie przycięte paznokcie, noszenie nieodpowiedniego obuwia, nadmierne obciążenie stopy czy wrodzone deformacje paznokci mogą predysponować do wystąpienia tego stanu.

W przypadku zarówno wrastającego, jak i wkręcającego się paznokcia, istnieje kilka metod leczenia i łagodzenia objawów, w tym:

Prawidłowe przycięcie paznokcia

Paznokieć powinien być przycięty prosto, bez zaokrąglenia rogów bocznych, aby uniknąć wbijania się w skórę. Należy używać odpowiednich narzędzi do przycinania paznokci.

Kąpiele wodne

Regularne kąpiele stóp w ciepłej wodzie mogą pomóc w łagodzeniu obrzęku i zmniejszeniu bólu. Dodatkowo, można dodać sól morską lub antyseptyk do wody w celu zapobieżenia infekcjom.

Aplikacja maści lub kremów

Lekarz może zalecić stosowanie maści antyseptycznych lub kremów z antybiotykami, aby zapobiec infekcjom i wspomóc gojenie się skóry.

Wkładki lub płatki paznokcia

Podolog może zastosować specjalne wkładki lub płatki paznokcia, aby delikatnie unieść boczne brzegi paznokcia, zmniejszając nacisk i pomagając w naturalnym wzroście paznokcia.

Podoskop

Podoskop to urządzenie diagnostyczne stosowane głównie w podologii i ortopedii do badania stop i analizy statyki stóp. Służy do obserwacji dolnej powierzchni stóp i ich rozkładu nacisku podczas stania.

Podoskop składa się z płyty szklanej lub plastikowej, na której pacjent staje, oraz źródła światła umieszczonego pod płytą. Światło przechodzi przez płytkę, co umożliwia obserwację dolnej powierzchni stóp. Na podoskopie często nanosi się siatkę millimetrową, która ułatwia ocenę pomiarów i obserwację asymetrii.

Główne zastosowania podoskopu to:

 1. Analiza statyki stóp: Podoskop pozwala na ocenę rozkładu obciążenia stóp, identyfikację nieprawidłowych punktów nacisku i ocenę ewentualnych asymetrii. To umożliwia diagnozowanie różnych schorzeń, takich jak płaskostopie, nadpronacja lub supinacja.
 2. Projektowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych: Na podstawie obserwacji w podoskopie lekarz podolog może dostosować projekt indywidualnych wkładek ortopedycznych. Dokładna analiza rozkładu obciążenia stóp pomaga w zapewnieniu optymalnego podparcia i amortyzacji.
 3. Monitorowanie postępów terapeutycznych: Badania podoskopowe można wykorzystać do monitorowania skuteczności terapii i oceny zmian w rozkładzie obciążenia stóp w trakcie leczenia.
 4. Edukacja pacjenta: Podoskop może służyć jako narzędzie edukacyjne, umożliwiając pacjentowi zobaczenie i zrozumienie rozkładu obciążenia stóp oraz wpływu różnych czynników na ich statykę.

Badanie podoskopowe jest bezinwazyjne i nie powoduje żadnego dyskomfortu dla pacjenta. Wyniki obserwacji podoskopowej są wykorzystywane przez lekarzy podologów, ortopedów i inne specjalistów w ocenie i leczeniu różnych schorzeń stóp, a także w projektowaniu spersonalizowanych rozwiązań ortopedycznych.

Plantograf

Plantograf (inne nazwy to podograf lub stopometr) to urządzenie diagnostyczne stosowane w medycynie, szczególnie w dziedzinie podologii i ortopedii. Służy do pomiaru i analizy statyki i dynamiki stóp.

Plantograf składa się z platformy, na której pacjent staje, oraz zintegrowanych czujników nacisku. Podczas badania pacjent wykonuje kilka kroków, a czujniki nacisku rejestrują rozkład sił oddziałujących na stopę. Dane z czujników są przekazywane do oprogramowania komputerowego, które generuje graficzne i liczbowe reprezentacje obciążenia stóp.

Główne zastosowania plantografu to:

 1. Analiza statyki stóp: Plantograf pomaga ocenić, jak obciążenie rozkłada się na stopy, identyfikując obszary nadmiernego nacisku lub dysbalansu. To umożliwia diagnozowanie i monitorowanie różnych schorzeń, takich jak płaskostopie, podłużne skrócenie łuku stopy, nadpronacja lub supinacja.
 2. Pomiar nacisku podczas chodzenia: Plantograf pozwala na ocenę nacisku na poszczególne obszary stóp podczas ruchu. Jest to przydatne w diagnostyce i monitorowaniu schorzeń związanych z chodzeniem, takich jak problemy z łąkotką, zapalenie ścięgna Achillesa, stłuczenia stóp itp.
 3. Projektowanie wkładek ortopedycznych: Plantograf dostarcza informacji dotyczących rozkładu obciążenia na stopę, co może być pomocne w projektowaniu indywidualnych wkładek ortopedycznych. Pozwala to na dostosowanie podparcia i amortyzacji do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Badanie plantograficzne jest bezinwazyjne i nieinwazyjne. Wyniki pomiarów są wykorzystywane przez lekarzy podologów, ortopedów, fizjoterapeutów i innych specjalistów do oceny stanu stóp, planowania leczenia, monitorowania postępów terapeutycznych oraz projektowania indywidualnych rozwiązań ortopedycznych.

Samodzielna pielęgnacja stóp

Myj stopy regularnie

Dokładnie umyj stopy codziennie w ciepłej wodzie z delikatnym mydłem. Pamiętaj o dokładnym wysuszeniu stóp, szczególnie między palcami.

Przycinaj paznokcie prawidłowo

Przycinaj paznokcie prostokątnie, unikając zaokrąglania ich rogów. Nie przyciskaj zbyt mocno nożyczek, aby uniknąć wrastania paznokci. Jeśli masz trudności z przycięciem paznokci, lepiej skonsultować się z podologiem.

Nawilżaj skórę stóp

Stosuj krem nawilżający na stopy, szczególnie na suchą i zgrubiałą skórę. Unikaj nakładania kremu między palcami, aby zapobiec wilgotnym środowiskom, które mogą sprzyjać infekcjom grzybiczym.

Używaj odpowiedniego obuwia

Wybieraj wygodne, dobrze dopasowane buty, które mają odpowiednią przestrzeń dla stóp. Unikaj zbyt ciasnych, wysokich obcasów i noszenia nieodpowiedniego obuwia przez długi czas.

Monitoruj swoje stopy

Regularnie sprawdzaj stopy pod kątem zmian, odcisków, modzeli, pęknięć, owrzodzeń, brodawek czy innych nieprawidłowości. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów, skonsultuj się z podologiem.

Kiedy zgłosić się do podologa?

Ból stóp

Jeśli doświadczasz chronicznego lub nasilającego się bólu stóp, powinieneś skonsultować się z podologiem. Ból może być spowodowany różnymi przyczynami, takimi jak urazy, zapalenia, skręcenia czy inne schorzenia.

Infekcje stóp

Jeśli masz infekcję skóry stóp, taką jak grzybica, zakażenie paznokci lub wrzody, warto skonsultować się z podologiem w celu odpowiedniej diagnozy i leczenia.

Wrastające paznokcie

Jeśli masz problem z wrastającymi paznokciami, które powodują ból, zaczerwienienie, obrzęk lub infekcję, podolog może przeprowadzić odpowiedni zabieg, aby złagodzić dyskomfort i pomóc w leczeniu.

Deformacje stóp

Jeśli masz deformacje stóp, takie jak palce młotkowate, paluch koślawy czy inne nieprawidłowości, podolog może zaoferować terapię

Ten krótki przegląd informacji związanych z podologią nie wyczerpuje tematu. To tylko kilka zasygnalizowanych informacji. Ale teraz już wiesz do kogo się udać, gdy tylko będziesz mieć problemy ze stopami.