Styl rustykalny jest klasycznym nurtem aranżacyjnym, stawiającym na swojskość i wiejskie klimaty, co czyni go jedną z częściej wybieranych inspiracji, szczególnie w przypadku osób posiadających domy wolnostojące, gdyż poprzez ścisłe powiązanie tegoż trendu z naturą nie najlepiej prezentuje się on jednak w niewielkich mieszkaniach w bloku.
Wnętrze inspirowane rustykalnymi wzorcami, wyraźnie widoczna jest dominacja drewna w postaci np. desek lub imitujących je paneli podłogowych. Nie bez znaczenia jest także ciemniejsza tonacja drewna i duża ilość poduszek oraz dywanów.
Styl rustykalny, ogólne założenia
Styl rustykalny z założenia przypomina wiejski dom, taki jaki mogliśmy zobaczyć na wsi u dziadków lub też na archiwalnych zdjęciach. Jest to nurt bardzo praktyczny i blisko związany z naturą, wykorzystywane są w nim głównie naturalne materiały, ot choćby drewniane meble. Wśród nich mogą znajdować się zarówno bardzo proste modele stołów, krzeseł, szafek, jak i te nieco bardziej ozdobne. Z najbardziej klasycznych dodatków dekoracyjnych do mebli wystarczy wymienić tu oparcia wykończone barwnymi poduszkami, haftowane w ludowe wzory obrusy oraz serwetki. Podobnie klasycznie przedstawia się kwestia wykończenia podłóg i ścian, możemy sięgnąć tu zarówno po drewno, cegłę i kamień, jak i po płytki ceramiczne, aczkolwiek bardzo istotne jest tutaj ich wzornictwo i barwa. Ogólnie najlepszym wyborem wydają się kafelki imitujące wspomniane materiały lub te o stonowanym zdobieniu. W klasycznym stylu rustykalnym najpowszechniejsze są różne odcienie bieli, beżu oraz brązu. Nie oznacza to wszakże, że brak tu miejsca na inne kolory, gdyż pojawiają się np. w postaci zieleni, błękitu, żółci czy różu, ale w stonowanej formie, nie mogą być one nazbyt intensywne. Nieco inaczej przedstawia się kolorystyka w stylu prowansalskim, który de facto jest południowo francuską odmianą stylu rustykalnego, gdyż charakterystyczna dla niego jest duża rola fioletu, nawiązującego do barwy popularnej w tym regionie lawendy.
Przykładowy wygląd aranżacji blatów szafek kuchennych.
Pierwsza decyzja, współpraca z projektantem wnętrz czy samodzielna wizualizacja
Osoby ceniące swój czas i oczekujące szybkiego rezultatu zapewne będą zastanawiały się nad zleceniem stworzenia wizualizacji łazienki, kuchni lub salonu doświadczonemu projektantowi. Jednak taka współpraca, oprócz oczywistych plusów, wiąże się także z kilkoma mankamentami. Z jednej bowiem strony uzyskamy szybko ładną wizualizację, jednak niekoniecznie będzie ona indywidualnie dopasowana, istnieje duża szansa, że projekt będzie oparty o wcześniejsze kompozycje, co niezupełnie jest minusem, ale dla pewnych osób może być to niepożądane. Trzeba także mieć na uwadze, że zlecając projekt łazienki, salonu czy jadalni, architekt niekoniecznie będzie liczył się z dostępnością czy cenami materiałów, co może okazać się problematyczne, kiedy już przyjdzie do składania zamówień.
Patrząc jednak obiektywnie, samodzielne naszkicowanie przemyślanego, nowego wystroju domu wymaga bardzo wiele czasu. Nie tylko zresztą zużytego na samą fazę projektowania, ale także i na poszukiwanie w sklepach odpowiednich materiałów, których na ogół nie znamy. Poszukiwania takie wiążą się też i z wydatkami, choćby na samo paliwo, gdy przyjdzie odwiedzić nam kilka odległych sklepów meblarskich czy hurtowni z materiałami budowlanymi. Pozytywnym efektem będzie natomiast daleko idąca indywidualizacja projektu. Oznacza to, że wnętrze naszego mieszkania będzie w 100% oddawało nasze oczekiwania oraz preferencje, nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne, tym samym nie będziemy musieli iść na żadne kompromisy, eksperymentując i dowolnie poszerzając lub zmieniając zakres projektu we własnym zakresie.
Jedno z przykładowych drewnianych krzeseł, które będzie pasowało do takiej rustykalnej aranżacji. Grafika pochodzi ze sklepu Cerpol w Opolu (https://cerpol.pl/).
Kilka inspiracji, które warto wykorzystać w samodzielnym projekcie
Jeśli już zdecydujemy się na samodzielne zaprojektowanie wnętrza naszego domu, to warto mieć na uwadze kilka ogólnych wskazówek, które to znacząco ułatwią nam zadanie i jednocześnie pozwolą one na osiągnięcie znacznie lepszego efektu. Przede wszystkim pamiętajmy, że styl rustykalny musi być klimatyczny i mieć duszę, a więc wnętrze nie może emanować swoją nowością. Niektórzy spośród projektantów celowo sięgają nawet po postarzane płytki gresowe czy meble, tak by nosiły one delikatne znaki upływu czasu w postaci na przykład subtelnych przebarwień czy zaokrąglonych przez upływ czasu krawędzi. Po drugie wnętrze salonu, jadalni czy sypialni musi być przytulne i ciepłe, a możemy osiągnąć to na kilka sposobów. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest po prostu kominek, jednak w razie braku możliwości jego instalacji, dobrze sprawdzi się także puszysty dywan i grube zasłony okienne w tonacji ciepłego beżu. Wreszcie istotne są dodatki, niezależnie od tego, które z pomieszczeń w danej chwili projektujemy. Naturalne lub suszone kwiaty, sielski obraz, plecione z wikliny kosze czy ozdobne misy są detalami, których nie może zabraknąć, a które niejedna osoba niestety zastępuje współczesnymi zamiennikami.