Magiczny trawnik z krokusami

Krokusy nie powinny przysporzyć problemów, są zaliczane do roślin łatwych w uprawie i nie wymagającej zbyt dużej ilości uwagi. W pierwszym roku po posadzeniu zazwyczaj nie zakwitają obficie, ale później stają się coraz bardziej bujne. Pamiętaj o podlewaniu roślin w okresach suszy, zwłaszcza w okresie przed i po kwitnieniu. Wprowadzaj do gleby nawóz bogaty w fosfor i potas, aby wspomóc rozwój cebul i przyszłe kwitnienie.

Przy uprawie krokusów zwróć uwagę na:

  1. Wybór odpowiedniego miejsca
  2. Przygotowanie gleby
  3. Wybór i sadzenie cebulek
  4. Pielęgnacje 

Odpowiednie miejsce

Krokusy są wielbicielami promieni słonecznych, ale rosną czasami w miejscach częściowo zacienionych. Przed rozpoczęciem uprawy tych kwiatów, zastanów się, gdzie chciałbyś żeby się znalazły na twoim trawniku. Pamiętaj o preferencjach krokusów. Znajdź miejsce o dobrym naświetleniu i umiarkowanym zacienieniu. 

Przygotowanie gleby

Do uprawy krokusów niezbędna jest dobrze przygotowana gleba. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby osiągnąć zamierzony efekt. Przed posadzeniem cebul kwiatowych usuń wszelkie chwasty i kamienie z wybranych miejsc. Możesz dodać także do gleby odrobinę kompostu lub obornika, aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość składników odżywczych.

Wybór i sadzenie cebulek

Podczas wyboru cebulek krokusów należy zwrócić szczególną uwagę na ich jakość. Wybieraj cebulki, które są jędrne, nieuszkodzone i nieprzeschnięte. Odpowiednią porą na sadzenie cebulek krokusów jest jesień, a konkretniej jest to zazwyczaj okres pomiędzy wrześniem a listopadem, zależnie od strefy klimatycznej. Masz już wybrane cebulki? Świetnie! Teraz pora je zasadzić. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami. Wykop dołki o głębokości około 7-10 cm i odległości 5-8 cm między nimi. Umieść cebulki w dołkach z końcem skierowanym do góry i zakryj je ziemią. Pamiętaj o regularnym podlewaniu po posadzeniu. Wielkość cebulki nie ma znaczenia, ale większe cebulki często szybciej zakwitają i dają większe kwiaty.

Pielęgnacja

Krokusy nie powinny przysporzyć problemów, są zaliczane do roślin  łatwych w uprawie i nie wymagających zbyt dużej ilości uwagi. W pierwszym roku po posadzeniu zazwyczaj nie zakwitają obficie, ale później stają się coraz bardziej bujne. Pamiętaj o podlewaniu roślin w okresach suszy, zwłaszcza w okresie przed i po kwitnieniu. Wprowadzaj do gleby nawóz bogaty w fosfor i potas, aby wspomóc rozwój cebul i przyszłe kwitnienie.

Co zrobić po kwitnieniu krokusów na trawniku

Po zakończonym kwitnieniu pozostaw liście krokusów, aby mogły zgromadzić energię w cebulach na kolejny sezon kwitnienia. Liście powinny naturalnie uschnąć i zaschnąć. Unikaj koszenia trawnika do czasu, aż liście całkowicie znikną. Jeśli masz różne gatunki krokusów, które kwitną w różnych terminach, możesz zasadzić je obok siebie, aby przedłużyć okres kwitnienia w ogrodzie. Jeśli chcesz rozmnożyć krokusy, możesz to zrobić poprzez podział cebul po przekwitnieniu i posadzeniu ich w odpowiednich miejscach.

Podsumowanie

Uprawa krokusów na trawniku to idealna metoda na nadanie niepowtarzalnego uroku twojemu ogrodowi. Ich barwne kwiaty sprawią, że miejsce, w którym zostaną posadzone zyska jedyną w swoim rodzaju aurę piękna i wesołości. Po mroźnej zimie ogrody zostaną ozdobione niepowtarzalnymi krokusami. Pamiętaj o odpowiednim doborze miejsca, przygotowaniu gleby i wyborze dobrych cebulek. Daj krokusom czas na zakwitnięcie, następnie ciesz się zapachem i niesamowitym widokiem, jaki przyniosą do twojego ogrodu. Sprawią, że aura radości oraz oczekiwanie na lato będzie cudowną przygodą, jeszcze na długo przed pojawieniem się innych wiosennych kwiatów. 

Autor publikacji
Autor: sklep.poradnikogrodniczy.pl, internetowy sklep ogrodniczy z dużym asortymentem produktów do ogrodu