Poznaj trzy style aranżacji wnętrz godne Twojej uwagi w 2023 roku

Stworzenie nowoczesnego wystroju mieszkania możemy, co wydaje się rzeczą zrozumiałą, zlecić projektantowi czy dekoratorowi wnętrz, jednak właśnie wtedy mamy też niecodzienną możliwość wykazać się własną inwencją, kreatywnością i podejść do tego zagadnienia bardzo indywidualnie, decydując się na samodzielne stworzenie takiej wizualizacji. Wbrew pozorom nie jest to zadanie aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Ponadto istnieje duża szansa, że efekty naszej własnej pracy, bazującej przecież na indywidualnych preferencjach i marzeniach, znacznie bardziej przypadną nam do gustu, zaspokajając najskrytsze oczekiwania. Nim jednak rozpoczniemy samo planowanie, warto zapoznać się z kilkoma popularnymi obecnie nurtami w dziedzinie aranżacji wnętrz, co da nam lepszą orientację i tym samym ułatwi zadanie, gdy rozpoczniemy szkicowanie lub odwiedzimy jeden lub kilka ze sklepów z materiałami wykończeniowymi czy też dekoracjami, meblami itp.

Przykładowa aranżacja szafki z lampką stojącą i wazonem w stylu minimalistycznym. Warto podkreślić oszczędną formę i często spotykane, kontrastowe połączenie barwne (jasne i ciemne elementy obok siebie).

Nie tylko do małych mieszkań, czyli styl minimalistyczny

Pierwszy z prezentowanych nurtów, zwany jest stylem minimalistycznym i choć określenie to bywa nierzadko stosowane w odniesieniu do przedmiotów lub przestrzeni pozbawionych jakichś istotnych funkcji, to stworzone w oparciu o te wzorce wnętrza są bardzo funkcjonalne, a dodatkowo prezentują się one niezwykle interesująco. Najważniejszą zaletą minimalistycznych projektów jest możliwość wykorzystania ich w nieomal każdym domu czy mieszkaniu, w wielu przypadkach jesteśmy bowiem ograniczeni przez brak przestrzeni, tu zaś nawet niewielki lokal w bloku nie jest przeszkodą, aby urządzić go nowocześnie, wygodnie i elegancko zarazem.

Głównym założeniem stylu minimalistycznego jest bowiem prostota, lecz nie powinna być ona rozumiana jako rezygnacja z niezbędnych funkcji czy udogodnień. Chodzi tu raczej o perfekcyjne przemyślenie i uporządkowanie przestrzeni, w której nie ma miejsca na półki z bibelotami czy też różne przyrządy kuchenne zalegające na blacie stołu. W minimalistycznych wnętrzach wyposażenie powinno być bardzo świadomie dobrane i rozlokowane sposób pomagający w utrzymaniu ładu. Meble natomiast mogą być wykonane zarówno z drewna, metalu, szkła jak i innych materiałów syntetycznych, ważne jest jednak, by ich mniejsza ilość, w porównaniu z innymi nurtami, była rekompensowana wysoką jakością, co jednakże nie należy postrzegać z kolei jako wybór modeli pełnych dodatkowych ozdób. W tej sekcji znajduje się spory wybór mebli pasujących do takich aranżacji. W ujęciu wizualnym minimalistyczny salon czy jadalnię łatwo jest rozpoznać po tonacji barwnej pomieszczenia, dominują w nim bowiem neutralne barwy: różne odcienie szarości, beże, brązy oraz biel i czerń. Te ostatnie zresztą szczególnie często spotykamy w łazienkach, gdzie białe płytki ścienne lub podłogowe dodatkowo powiększają optycznie i rozjaśniają przestrzeń. Z drugiej strony, minimalistyczne wnętrza nie muszą być tak harmonijne, jak bywa to w innych nurtach, wiele osób decyduje się na bardzo kontrastowe zestawienia, choćby w postaci łączenia ze sobą białych i czarnych płytek. Warto też pomyśleć i o zastosowaniu w wystroju nieoczywistych kształtów, dla przykładu popularne są obecnie płytki heksagonalne, czyli kafelki w kształcie plastrów miodu. Pomimo tego, że nie wszyscy doceniają taką kompozycję, to jednak nie sposób odmówić jej pewnej wewnętrznej głębi i uroku.

Klimatyczne i komfortowe, czyli wnętrze mieszkania w klimatach boho

Styl boho, chociaż popularny, to bywa niejednokrotnie błędnie interpretowany, co jest wynikiem wyodrębnienia się w jego głównym nurcie kilku nieco odmiennych wzorów. Zaczynając jednak od tego, co łączy wszystkie te inspiracje, zdecydowanie mają one wspólne korzenie, gdyż wywodzą się one ze stylu, który narodził się we Francji w XIX wieku. Francuska bohema wytworzyła swoje własne wzorce, mające stanowić niejako sprzeciw wobec dominujących, bardziej klasycznych, rozwiązań. We wnętrzach boho zaczęły więc pojawiać się pozornie niepasujące do siebie elementy. W wizualizacjach takich na pierwszym planie są także wygodne meble, kolorowe dywany czy obrazy, świadczące zresztą o artystycznej genezie tej szkoły.

W stylu boho, jak już zasygnalizowano nieco wcześniej, istnieje kilka nurtów, wśród których najciekawsze są określane jako tropical boho, skandi boho oraz minimalistic boho. Łatwo zatem zauważyć, już po samych nazwach, iż są to style synkretyczne, łączące w sobie elementy dwóch nurtów, tak by uzyskać nieprzeciętną, nową jakość.

W stylu tropical boho główną inspiracją jest egzotyka, a urządzone w nim wnętrza nawiązują wyglądem do letnich domków na plaży. Dlatego też mieszkania są na ogół urządzone w bardzo jasnej tonacji, w której szczególnie często spotykamy beże, szarości i przede wszystkim biel. Również i meble czy dekoracje są najczęściej w podobnym klimacie, wiele jest tam jasnego drewna, bambusa, juty, gliny, plecionego rattanu, a całość uzupełniają egzotyczne rośliny doniczkowe. Wszystko zaś razem sprawia, że zainspirowane tym nurtem wnętrza są jasne i lekkie w odbiorze, nie ma w nich miejsca na masywne wyposażenie czy bardzo nasycone, przytłaczające niejako, dekoracje.

Przykładowa wizualizacja zainspirowana boho, widać w niej wyraźnie dominację naturalnych materiałów oraz typowe dla tego stylu dekoracje w formie obrazów. Na podłodze natomiast znajdują się panele drewnopodobne, podobne modele można znaleźć w wielu różnych miejscach, stacjonarnie lub w Internecie np. tutaj.

Nieco inaczej przedstawiają się założenia nurtu określanego jako minimal boho, bo choć nadal dominują w nim jasne barwy, to jednak jest on wizualnie uboższy od aranżacji w wydaniu tropikalnym. Jednak także i w ramach połączenia boho oraz minimalizmu we wnętrzach dominują lekkie meble, naturalne materiały, jak choćby drewno, rattanowe fotele czy wełniane koce. Główną różnicą, a zarazem trudnością dla niektórych osób, może okazać się konieczność utrzymania swoistego balansu pomiędzy oboma szkołami (oraz nieco odmiennymi ich wzorcami) w praktyce oznacza to, że charakterystyczne dla nurtu boho elementy powinny być bardzo delikatne, powinny stanowić swoiste muśnięcie, gdyż zbyt duża liczba wyrazistych dekoracji lub mebli zaburzy ład i oszczędną formę wyrazu, czyli właśnie utrwalone podstawy minimalistycznych wnętrz.

Ciekawym wyborem, dla osób poszukujących atrakcyjnej wizualnie inspiracji jest także styl określany jako skandi boho, łączący w sobie cechy charakterystyczne dla boho oraz skandynawskich wnętrz. Oba te style posiadają pewne cechy wspólne, jak choćby stonowane barwy, częste wykorzystanie beżu, bieli lub szarości, jak i zamiłowanie do naturalnych materiałów. Styl ten, niezależnie czy wykorzystany w salonie, łazience lub w jadalni, jest ciepły i przytulny, nie może w nim więc zabraknąć wygodnych mebli, takich jak przykładowo sofa z poduszkami w pokoju dziennym. W tym też pomieszczeniu możemy postawić zarówno na drewniane panele podłogowe, jak i na imitujące płytki ceramiczne, w łazience zaś zdecydowanie będą dominowały kafelki, zwykle białe. Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać ozdobne białe i czarne płytki, jednak tych drugich powinno być niewiele. We wnętrzach inspirowanych połączeniem stylu skandynawskiego i boho nie może także zabraknąć licznych lamp oraz dywanów lub makram na ścianach, które dodatkowo ocieplą klimat wnętrza.

Przykładowy fragment wnętrza w stylu rustykalnym. Doskonale widoczne są nieco staromodne meble w kwieciste wzory. Łatwo dostrzec także szerokie wykorzystanie drewna oraz dywan na podłodze.

Styl rustykalny, czyli nowoczesne mieszkanie w stylu wiejskiego domu dziadków

Styl rustykalny jest o tyle ciekawym nurtem, że stawia on na nowoczesne przedstawienie wnętrz, które inspirowane są trendami sprzed lat i wiejskimi klimatami. Blisko mu jest więc do takich nurtów, jak wabi sabi czy styl prowansalski, dla których to także najważniejszy jest klimat i atmosfera domowego ciepła. W nurcie rustykalnym brakuje przyzwolenia na wszelkie nowoczesne ekstrawagancje, pstrokate dekoracje i nowoczesne meble, szczególnie te wykonane ze szkła, metalu czy materiałów syntetycznych, mogą bowiem stać się pewnym dysonansem. Dlatego też powinniśmy postawić przede wszystkim na naturalne materiały, przede wszystkim drewno, kamień, plecione lub gliniane ozdoby, barwnym dodatkiem zaś mogą okazać się obrusy lub dekoracje przyozdobione ludowymi wzorami. Warto mieć także świadomość, że styl rustykalny jest jasny, lecz nie brakuje w nim również kolorów natury i barwy ziemi, zatem często spotykamy w nim nie tylko biel i beż, lecz także brąz i zieleń w różnych odcieniach. Oczywiście szarości i czerwień, najczęściej pod postacią wykończenia podłogi lub ściany naturalnym kamieniem oraz cegłą lub imitującymi je płytkami, są także mile widziane. Poza naśladującymi kamień kafelkami, takimi jak choćby w tej kolekcji, lub podobnymi jej w innych sklepach, możemy sięgnąć i po modele postarzane. Ciekawe jest także i to, że w rustykalnym domu nie może zabraknąć kwiatów, najlepiej żywych, lecz mogą one pojawić się też na obrazach, dobrym przykładem będą tutaj żółte słoneczniki i czerwone maki. Osoby zainteresowane stylem rustykalnym powinny także pamiętać i o tym, że „lubi on przestrzeń i światło”, dlatego też niekoniecznie dobrze będzie się on prezentował w budowanych obecnie, bardzo kameralnych mieszkaniach, gdzie kuchnia bywa niewydzielona, a łazienka ciemna. W przypadku stylu rustykalnego powinniśmy stale mieć przed oczami niekoniecznie ogromny, lecz mimo to względnie przestronny, wiejski domek, z którego okien roztacza się sielski widok na ogród.

Oczywiście, istnieje jeszcze przynajmniej kilka popularnych obecnie inspiracji, lecz te trzy wydają się najciekawsze, dzięki swojej dużej uniwersalności i niezaprzeczalnemu klimatowi.