Akuszerka (obstetrix) w XIX i na początku XX wieku (Galicja)

Czy akuszerka do porodu w tamtych czasach była odpłatna?

ChatGPT powiedział: Tak, akuszerka (obstetrix) w tamtych czasach zazwyczaj była odpłatna. W XIX i na początku XX wieku usługi akuszerek były bardzo popularne, szczególnie na wsiach i w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do wykwalifikowanych lekarzy był ograniczony. Akuszerki pełniły kluczową rolę w opiece nad ciężarnymi kobietami i przyjmowaniu porodów.

Wynagrodzenie akuszerki mogło być różne, w zależności od regionu, zamożności rodziny oraz rodzaju udzielonej pomocy. Na wsi często stosowano zapłatę w formie pieniężnej, ale równie popularne były inne formy zapłaty, np. w naturze (żywność, produkty gospodarstwa domowego).

W miastach, jak Kraków czy Wiedeń, usługi akuszerki mogły być bardziej zinstytucjonalizowane, a także droższe. Zamożniejsze rodziny mogły sobie pozwolić na opiekę lekarską, natomiast w przypadku uboższych rodzin korzystano z akuszerek, które były bardziej przystępne cenowo.

Ogólnie rzecz biorąc, choć akuszerki były odpłatne, cena za ich usługi była zwykle dostosowana do możliwości lokalnej społeczności, zwłaszcza w środowiskach wiejskich.

Pomoc akuszerki przy porodzie, rycina z XVI w.; Biblioteka Narodowa
https://www.wilanow-palac.pl/akuszerka_kobieta_ktora_zna_sie_na_rzeczy.html

Zobacz także:

Akuszerka państwowa w Galicji na przełomie XIX i XX w.

https://genealodzy.pl/PNphpBB2-printview-t-40959-start-0.phtml

Akuszerka wiejska w Galicji w XIX wieku w świetle kościelnych aktów chrztu (przykład Zarzecza, powiat niżański)

https://www.academia.edu/44294580/Akuszerka_wiejska_w_Galicji_w_XIX_wieku_w_%C5%9Bwietle_ko%C5%9Bcielnych_akt%C3%B3w_chrztu_przyk%C5%82ad_Zarzecza_powiat_ni%C5%BCa%C5%84ski_

Akuszerka Galicja

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=akuszerka+galicja