Fotografia analogowa – Festiwal Pierogów 2019

XVII Festiwal Pierogów w Krakowie trwał przez pięć dni, od 14 sierpnia (środa do 18 sierpnia 2019 (niedziela). Tak jak zwykle długi weekend. Na Mały Rynek ściągnęła niezliczona rzesza ludzi. W czasie Festiwalu Pierogów Mały Rynek wydaje się zbyt mały. A z kolei ilość pierogów – zbyt wielka!

Każdego roku o tej porze amatorzy i smakosze pierogów mają używanie. Na śniadanie – pierogi. Na obiad – pierogi. A na kolację – pierogi. Czasem też jakiś deser się przyda – może pierogi na słodko? Albo chrupiące pierogi zasmażane? Meksykańskie? Lub inne pierogi świata.

XVII Festiwal Pierogów w Krakowie (2019)

Wiele rywalizujących ze sobą twórców pierogów prześciga się w smakach, oferując niezliczoną ilość pomysłów na słodko, z mięsem czy „na bogato” – łącząc wiele smaków jak morele z bananem, różne rodzaje mięs (kaczka, gęś, kurczak, czy też wędzony boczek), serów (pieczarki z serem, bryndza), przypraw nawet z południa (suszone pomidory). Nie sposób wyliczyć wszystkich smaków. Nie sposób skosztować wszystkiego…

Festiwalowi towarzyszą warsztaty i konkurs o miano najlepszych pierogów tego roku. Wieczorami jest muzycznie – na scenie występują zespoły przygrywając do pierogów…

Dla ciekawych: zdjęcia wykonano aparatem analogowym Olympus OM10 na kliszy Fujicolor C200 (pierwsza galeria) i na kliszy Kodak ColorPlus 200 (druga galeria).