Ryż z warzywami (po francusku)

Co tam dziś u Was na talerzu? Bo najlepsze są dania proste i szybkie. To czy najsmaczniejsze – to już kwestia gustu. Tutaj będzie przepis dla wielu dość nietypowy – połączenie Warzyw po francusku (na patelnię, Hortex, mrożonka) z ryżem. Czas przygotowanie ok. 15-20 minut. Potrawa bezmięsna. Przepis bardzo prosty.

W jednym garnku nastawiamy wodę na ryż. Wystarczy nam jedna torebka (100g) – jeśli ma to być porcja na 2 osoby. Do wody możemy dodać, w zależności co kto lubi, zamiast soli – kostkę bulionu (warzywnego lub innego) albo np. odrobinę kurkumy (dzięki temu ryż nabierze fajnej żółtej barwy). Zanim się woda ugotuje, przygotowujemy drugą część.

Na patelnię dajemy odrobinę oleju i odrobinę masła. Odrobina to łyżka stołowa (duża) tego i tego. Wrzucamy pół średniej cebuli posiekanej średnio, lub jak kto lubi i pod przykryciem na wolnym ogniu dusimy (mieszając) aż się nam woda na ryż zagotuje 🙂

Wrzucamy ryż do wody. Jasny ryż zwykle gotuje się 10-12 minut.

A na patelnię wrzucamy całą mrożonkę warzyw francuskich i smażymy aż nam się ryż nie ugotuje. Najpierw na mocnym ogniu przez parę minut, potem na małym. Gdzieś w połowie dodajemy przyprawy (z saszetki dołączonej do mrożonki)

Gdy ryż się ugotuje, odsączamy, dodajemy na patelnię i mieszamy z warzywami. Można dodać kilka łyżek śmietany. Dosolić i dopieprzyć dla smaku.

Smacznego!