Chciwość - Mark Elsberg - Książka 2019

Marc Elsberg – Chciwość

Marc Elsberg – Chciwość. To czwarta powieść austriackiego pisarza, która przeszła przez moje ręce. Wcześniej były Blackout (2015), Zero (2016) i Helisa (2017) – wydawane w Polsce co roku. Trochę za często moim zdaniem, bo już przez Helisę brnąłem dość długo. Z jednej strony każda powieść jest inna i dotyka innej tematyki. Z drugiej strony Marc Elsberg wszystkie swoje powieści, w tym także najnowszą Chciwość opiera na jednakowej formule. Patrzcie, jaka piękna katastrofa nas czeka…

Jaka piękna katastrofa

Chciwość jest dynamicznym i emocjonującym thrillerem związanym z… ekonomią i gospodarką. Choć powieść nasycona jest terminologią specjalistyczną, Marc Elsberg w sprytny jak i zarazem prosty sposób przybliża czytelnikowi wiele zagadnień. Objaśnienia pojawiają się nawet w formie rysunków. Mnie samemu ciężko oceniać, czy podane informacje pod kątem merytorycznym zawierają choć źdźbło prawdy. Zakładam, że tak. Inaczej cały internet huczałby od gromów padających na autora za nieścisłości czy przekłamania.

Chciwość

Osią powieści jest chciwość. Żądza pieniądza i władzy. Ale do tego dostajemy cała otoczkę sensacyjnego dreszczowca. Mamy przypadkowego świadka morderstwa, którego potem wszyscy ścigają. Mamy policjantkę i policjanta (klasyczny dobry i zły), którzy ostatecznie rozwiązują zagadkę kryminalną związaną ze śmiercią bardzo ważnej osoby. Mamy aktywistów, hakerów, drony, pistolety, pościgi – ogólnie rzecz ujmując wartką akcję.

Chciwość czyta się wyśmienicie. Moim zdaniem 2-letnia przerwa zrobiła dobrze dla odbioru kolejnej powieści. To był odpowiedni okres aby właśnie zatęsknić i sprawdzić: może Mark Elsberg znów coś napisał. Bo przesyt po Blackout, Zero i Helisie minął i można przyjąć kolejną dawkę Elsberga.

Ze swojej strony – polecam. Chciwość warto przeczytać.

Chciwość
Mark Elsberg

Chciwość – Mark Elsberg
Wydawnictwo W.A.B. 2019