Antykoncepcja Kraków

Skuteczne Metody Antykoncepcji

W życiu każdej kobiety pojawia się taki moment, kiedy zaczyna myśleć o antykoncepcji. Stara prawda mówi, że lepiej zapobiegać niż… W celu dobrania optymalnej metody najlepiej udać się z wizytą do specjalisty – lekarza ginekologa. Warto mieć jednak wstępne rozeznanie w temacie.

Najprościej mówiąc – można wyodrębnić 3 rodzaje antykoncepcji:

  1. mechaniczną
  2. hormonalną
  3. chemiczną

Antykoncepcja – Metody Mechaniczne

Metody mechaniczne to prezerwatywy i wkładki wewnątrzmaciczne.

Warto podkreślić, że te pierwsze, oprócz zapobiegania ciąży, chronią również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (w tym przed HIV). Minusem mogą być czynniki związane z komfortem, jak również np. uczulenie na lateks. Nie zmienia to faktu, że jest to najbardziej dostępna metoda – nie wymaga recepty czy konsultacji lekarskiej.

Antykoncepcja metoda mechaniczna

Nieco inaczej sprawa wygląda jeśli chodzi o wkładki wewnątrzmaciczne – należą one do jednych z bardziej inwazyjnych metod, dlatego założenie spirali powinno odbyć się po konsultacji lekarskiej.

Ten niewielkich rozmiarów plastikowy przyrząd pokryty jest miedzią, która tworzy środowisko nieprzyjazne dla plemników i nasienie nie może dotrzeć do jajeczka. Wkładka ponadto przeciwdziała zagnieżdżeniu zapłodnionego jajeczka w macicy. Jeśli chodzi o stronę praktyczną – wkładka zakładana jest przez lekarza w macicy, gdzie spirala może pozostać nawet przez kolejne 12 lat (w zależności od rodzaju).

Wkładkę można wyjąć w dowolnym momencie. Może ją stosować większość osób – także te, które nie rodziły. Mając założoną wkładkę, można stosować tampony i kubeczki menstruacyjne. W rzadkich przypadkach wkładka może zostać przez organizm wypchnięta lub przesunięta. Należy się wtedy zgłosić do lekarza.

Skuteczność wkładek to ponad 99%. Oznacza to, że jest to jedna z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji.

Antykoncepcja – Metody Chemiczne

Jak sama nazwa wskazuje – opierają się na chemii a dokładniej na preparacie chemicznym, który ma za zadanie unieruchomienie plemnika. Preparat ten natomiast nie uszkadza samego plemnika, tak aby w razie ewentualnej ciąży. Globulki nie należą do najlepszych metod zapobiegania ciąży (poleca się je stosować w połączeniu z np. prezerwatywą), wymagają umieszczenia w pochwie ok. 20-30min prze stosunkiem, jak również mogą wywoływać reakcję uczuleniową. Odczuwalne pienienie się środka może wywoływać dyskomfort w czasie zbliżenia.

Antykoncepcja – Metody Hormonalne

Do tej grupy zaliczamy największą ilość metod:

  • plastry,
  • tabletki antykoncepcyjne
  • implanty podskórne,
  • wkładki domaciczne,
  • krążki dopochwowe,
  • zastrzyki

Wszystkie one opierają się na kontroli płodności u kobiety poprzez dostarczenie do organizmu syntetycznych hormonów, produkowanych w organizmie kobiety.

Preparaty antykoncepcyjne zawierają pochodne gestagenów oraz etynyloestradiolu. Ich zadanie polega na zahamowaniu owulacji oraz zapobieganiu zapłodnieniu.

Plastry zawierają syntetyczne pochodne estrogenów i progesteronu. Są to najczęściej etynyloestradiol i norelgestromin. Ich działanie jest zatem podobne do dwuskładnikowej pigułki.

Tabletki należą do jednaj z najbardziej popularnych metod. Jeśli chodzi o tę metodę możemy wyróżnić pigułki jedno lub dwu-składnikowe.

Tabletki jednoskładnikowe zawierają jeden hormon-progestagen. Jego działanie polega na zmianie konsystencji śluzu i utrudnianiu wnikania plemników do kobiecych dróg rodnych. Hormon ten może również hamować owulację.

Tabletki dwuskładnikowe – zwane złożonymi, zawierają etynyloestardiol oraz gestageny. Ten pierwszy hamuje dojrzewanie pęcherzyków Graffa, a co za tym idzie komórek jajowych. Natomiast gestageny wstrzymują proces owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej, oraz zmieniają konsystencję śluzu szyjki macicy, co niekorzystnie wpływa na potencjalną obecność plemników. Dzięki temu nie dochodzi do zapłodnienia.

Implanty – metoda ta polega na wszczepieniu pod skórę niewielkiego pręcika, który może zapobiegać ciąży nawet do 5 lat. Implant antykoncepcyjny wszczepia się pod skórę (w znieczuleniu miejscowym) po wewnętrznej stronie ramienia W sposób stały uwalnia on progestagen, a jego działanie jest takie samo jak minipigułki. Efekt antykoncepcji utrzymuje się od 6 miesięcy do 5 lat. Przez ten czas implant uwalnia niskie dawki progestagenu, który poprzez otaczające go tkanki dostaje się bezpośrednio do krwi, a następnie zostaje rozprowadzony po całym organizmie.

Wkładki domaciczne są wykonane z elastycznych tworzyw w wielu kształtach i często przybierają formę litery „T”. Mogą zawierać elementy miedziane, cynkowe lub srebrne. Wkładki stopniowo uwalniają progesteron zagęszczający śluz w drogach rodnych kobiety, co zapobiega zapłodnieniu. Te z hormonem mogą działać do około roku, zaś te z metalami nawet do 5 lat.

Krążki dopochwowe – wykonane z elastycznego tworzywa, zawierają odpowiednie dawki hormonów (podobne do tych, zawartych w pigułkach dwuskładnikowych). Hormony z krążka przenikają bezpośrednio przez cienki nabłonek pochwy do krwiobiegu i zapobiegają ciąży.

Zastrzyk – podawany domięśniowo może zawierać zarówno pochodne gestagenów (wtedy działa przez 3 miesiące) lub estrogenu – w tym wypadku jego działanie wydłuża się nawet do 3lat.

Twoje zdrowie jest najważniejsze!

Przede wszystkim odwiedź doświadczonego ginekologa, który pomoże Ci dobrać bezpieczną i skuteczną metodę antykoncepcji, najlepiej dopasowaną do Twojego stylu życia i Twoich potrzeb.

Dobierz skuteczną metodę antykoncepcji

www.antykoncepcja.krakow.pl

Antykoncepcja Kraków