ciekawotki z alkowy

Ciekawostki z alkowy

Alkowa była „pomieszczeniem na łoże”. Wyodrębniano je z większej izby głównie w formie wcięcia, oddzielano zasłona lub ściankami z desek. Alkowa była zawsze pomieszczeniem bez okien. Nazwa pochodzi od arabskiego określenia namiotu służącego jako pomieszczenie do spania.

Czy wiesz, że…

W XVII wieku tkaniny lub tapety zdobiące ściany nazywano kołtrynami lub kołderkami. Dawne inwentarze, podają iż w 1592 roku Jan Krzyżanowski, mieszczanin warszawski miał w swojej izbie jakieś dekoracyjne kołderki na ścianach. W roku1663 w warszawskiej kamienicy Fukierów ściany były kołderkami papierowymi ozdobione. Terminem kołtryny/kołderki określano także inne rodzaje tkanin ściennych.

Czy wiesz, że…

XV wieczne łóżka zaścielano kołdrą adamaszkową, turecką lub inna kołdrą, która zresztą służyła nie do przykrycia się nią a jedynie do zasłania łóżka.

Czy wiesz, że…

Szlacheccy kawalerowie sypiali na wąskich łóżkach zwanych tabczanami. Tabczan wyłożony był siennikiem, który panicz zaścielał kobiercem wschodnim. Ścianę nad łóżkiem obijano kobiercem lub gobelinem na którym kawaler wieszał rzędy, pałasze, pistolety, fuzje i trąbki myśliwskie. Na ziemi obok łóżka rozciągał skórę niedźwiedzią. Taka była każdego kawalera, panięcia i dworzanina łóżkowa fanaberia.

Czy wiesz, że…

Łóżko Stanisława Augusta, które dziś możemy oglądać na Zamku Królewskim w Krakowie zadziwia swymi rozmiarami. Niewielkie bo o wymiarach 200 x 110 łoże królewskie posiada trzy tapicerowane zagłówki. Okryte jest zachowaną oryginalną kołdrą króla. Jest ona atłasowa i zdobiona pięknym haftem. Wzór haftu posłużył do odtworzenia wzoru tkaniny obiciowej ścian w komnacie królewskiej.

Maria Kazimiera, żona Jana III Sobieskiego pisała w swoich pamiętnikach, że król sypia dobrze tylko wówczas gdy ona zaścieli mu sama pościele.

Czy wiesz, że…

W Ameryce, żony pionierów szyły kołdry patchworkowe. Szyto je ze starych sukienek, zasłonek i innych kolorowych tkanin. Traktowano je jak swego rodzaju pamiątki rodzinne gdyż wykonane z dawnych ubrań zawierały w sobie cząstkę historii każdego członka rodziny. Szycie kołder było tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Matki przechowywały sukienki swoich córek aby później uszyć jej z nich posagową kołdrę.

W filmie Skrawki życia panna młoda, grana przez Winonę Rider przygotowuje się do ślubu a kobiety z jej rodziny siedząc przy wspólnym stole szyją jej kołdrę ze skrawków materiału. Wspominają przy tym przeszłość, swoją młodość, miłość i szczęśliwe lata.

Kołdra jest symbolem życia, które składa się z kawałków nowych tkanin ale także tych starych przechowujących w sobie wspomnienia i tradycje.