Nadciśnienie tętnicze Krwi - Kardiologia - Blog

Miażdżyca tętnic nadal stanowi zagadkę

Miażdżyca tętnic to ogromny problem zdrowotny, będący konsekwencją złego stylu życia. Artykuł pt. Miażdżyca tętnic nadal stanowi zagadkę w przejrzysty sposób przybliża problematykę choroby oraz sposoby jej zapobiegania.

Miażdżyca jest chorobą tętnic żylnych, polegającą na powstaniu w wewnętrznej i środkowej błonie zmian, które w konsekwencji prowadzą do zmniejszenia elastyczności ścian i zwężają przekrój naczyń krwionośnych.

Pochodzenie miażdżycy tętnic nie jest w pełni poznane. Jest wiele czynników chorobowych, które w nie leczone mogą doprowadzić do tej niebezpiecznej choroby, m.in. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, nieprawidłowa dieta, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz ciągły stres. Jak wykazały lata obserwacji, miażdżyca tętnic częściej występuje u mężczyzn i znacznie nasila się z wiekiem.

Patologiczne zmiany mogą wystąpić wielu miejscach. Można więc wyróżnić kilka typów choroby miażdżycowej:

 1. tętnic,
 2. mózgu,
 3. naczyń wieńcowych,
 4. tętnic obwodowych.

Przyczyny miażdżycy:

Istnieje wiele czynników przyspieszających i nasilających tempo rozwoju miażdżycy. Do najczęstszych można zaliczyć:

 • uwarunkowanie genetyczne,
 • wiek i płeć,
 • zanieczyszczenie środowiska,
 • stres i brak ruchu,
 • niewłaściwe odżywianie i otyłość,
 • cukrzyca,
 • palenie tytoniu,
 • nadciśnienie tętnicze.

Na wiele czynników można w znacznym stopniu wpływać. Warto poświęcić uwagę profilaktyce i prewencji miażdżycy. Nie leczona miażdżyca może nasilić inne dolegliwości, np.: cukrzycę i nadciśnienie.

Przebieg choroby:

Miażdżyca rozwija się pod wpływem rożnych czynników. Najpierw dochodzi do uszkodzenia błony wewnętrznej naczyń tętniczych. W kolejnym etapie dochodzi do modyfikacji ścianek tętnic oraz tworzenie tkanki łącznej co prowadzi do powstania płytki miażdżycowej. Następnie płytka ulega zwapnieniu. W pierwszej fazie uszkodzona wewnętrzna błona tętnicy powoduje drobne zakrzepy, które później zwiększają się na skutek pękania płytki miażdżycowej. Z czasem dochodzi więc do całkowitego zatoru w danej tętnicy i krążenie w niej zostaje przerwane. Konsekwencją tego procesu jest martwica danego obszaru organizmu, co prowadzi do zawału.

Nie leczona miażdżyca powoduje chorobę wieńcową, zawał serca, zaburzenia krążenia, udar mózgu, oraz zaburzenia funkcjonowania różnych narządów w organizmie człowieka.

Zapobieganie:

W zapobieganiu miażdżycy duże znaczenie ma odpowiednia dieta, aktywny tryb życia i odpoczynek Można znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na miażdżycę poprzez kategoryczne unikanie niepalenia papierosów – zarówno bezpośrednie jak i bierne. Ogromne znaczenie ma odpowiednie odżywianie się. Unikanie spożywania produktów zawierających nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterolu spowoduje, że nasza dieta będzie znacznie zdrowsza. Powinno się również spożywać duże ilości błonnika i witamin Warto dbać o odpowiedni wskaźnik BMI, gdyż otyłość może prowadzić do znacznego zwiększenia ryzyka zawału serca.

Podsumowując, styl życia człowieka kształtuje jego sytuację zdrowotną w bardzo znacznym stopniu. Miażdżycę można leczyć farmakologicznie i operacyjnie. To od nas samych, od naszego stylu życia zależy czy zachorujemy, a jeśli choroba już istnieje – jak będzie wyglądał jej przebieg.

Nie bez powodu pamiętamy cytat: ”Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz aż się zepsujesz”. Zdrowie to wartość, o którą należy szczególnie dbać, niestety doceniane jest często dopiero wówczas, gdy się je utraci. W trosce o zdrowie, o lepszą jakość życia tak bardzo istotne jest porzucenie złych przyzwyczajeń i nawyków.

Notka

Treści z serwisu Katalog Kraków mają z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na gablek.pl, gdzie znajdują się informacje o różnych specjalistach.