Stare iPhony - Czy warto kupić?

Stare iPhony – czy warto kupić?

W dzisiejszych czasach wiele osób stoi przed dylematem – kupić nieco starszy telefon, czy zainwestować w najnowszy model? Użytkownicy starszych iPhone’ów wiedzą, że te modele także mają wiele zalet. Często wymiana baterii czy ekranu będzie kosztowała znacznie mniej, niż zakup nowego telefonu. iPhone’y takie jak 6s, 7 i 8 również dziś charakteryzują się cechami, które wyróżniają je na rynku. Sprawdź, dlaczego warto zwrócić na nie uwagę!

Czy w dzisiejszych czasach warto zainwestować w iPhone 6s, 7 lub 8?

Telefony marki Apple słyną ze wytrzymałości i wygody użytkowania. Najnowsze modele bywają jednak wyjątkowo drogie, szczególnie w dzisiejszych czasach. Niekiedy warto skusić się na zakup starszych wariantów, które mimo kilku lat na karku dalej świetnie się sprawdzają. Oczywiście stary i używany telefon warto nieco odświeżyć. Odnowieniem używanych iPhone’ów zajmuje się wiele firm, oferujących tzw. egzemplarze „refurbed”. W jaki sposób je odświeżają? Naszym głównym zmartwieniem powinna być bateria. W miarę używania naturalnie traci ona swoją pojemność, przez co wystarcza na krócej.

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego telefonu, powinniśmy wymienić w nim baterię. W przypadku iPhone 6s koszt takiej operacji wyniesie 119 zł. Telefon ten został wydany w roku 2015, ma aparat o matrycy 12 megapikseli, baterię o pojemności 1712 mAh, a także 2 GB pamięci operacyjnej RAM i procesor Apple A9. Co ważne, nawet nieco starsze smartfony marki Apple posiadają dostęp do najnowszych wersji oprogramowania iOS. Na tle konkurencji z Androidem jest to niespotykana cecha.

Zalety starszych iPhone’ów – powody, dla których należy decydować się na ich zakup

Co z nieco nowszym modelem? iPhone 7 z roku 2016 to również 2 GB pamięci RAM, ale już nieco nowszy procesor Apple A10 oraz bardziej pojemna bateria – 1960 mAh. Wymiana baterii na nową to koszt również 119 złotych. Podobnie jest w modelu iPhone 8 z nowszym procesorem i nieco lepszym aparatem przednim od poprzednich model. Co, jednak jeśli wymiana baterii nie jest naszym jedynym zmartwieniem?  Używane modele smartfonów nierzadko posiadają ubytki mechanicznie na przykład w obudowie czy ekranie.

Serwis powinien bez problemu poradzić sobie z wymianą wyświetlacza. W zależności od tego, na jaki typ ekranu się zdecydujesz, koszt takiej naprawy przy iPhone 6s wyniesie od 229 do 399 zł. Dla iPhone 7 będzie to od 249 do 549 zł, a w iPhone 8 – od 249 do 699 zł. W przypadku tych dwóch ostatnich modeli najdroższa opcja to montaż oryginalnego, firmowego wyświetlacza od Apple. Warto też rozważyć wymianę tylnej obudowy, plecków i klapki metodą laserową. W przypadku iPhone 8 jest to koszt 219 zł.

Co zrobić, aby Twój model był jak nowy?

Czym różnią się poszczególne wersje cenowe wyświetlaczy od siebie? W głównej mierze marką i jakością. Najtańsze opcje to te od HQ i ECONO. Następnie zaczynają się różne możliwości zamontowania wyświetlacza oryginalnego w trzech wersjach – używanej, regenerowanej i nowej. Ta druga możliwość to używany wyświetlacz po specjalistycznej rewitalizacji. Jest to zdecydowanie najbardziej opłacalna wersja, stanowiąca zdrowy kompromis między starszymi zamiennikami, a zupełnie nowym ekranem. Szczegóły kosztów napraw w poszczególnych wersjach iPhone znajdziesz pod tym adresem.

Czy wykonanie wszystkich tych napraw jest koniecznie? Jeżeli kupujesz stary, używany iPhone, z pewnością powinieneś wymienić baterię. To absolutne minimum, które umożliwi wygodne i bezpieczne korzystanie ze starego telefonu. Co do reszty napraw, warto ocenić to samemu. Dużo zależy od indywidualnego podejścia oraz stanu telefonu. Niekiedy nawet w kilkuletnim, używanym modelu wyświetlacz i obudowa są w świetnym stanie. Czasami też ewentualne ubytki są na tyle znikome, że nie utrudniają codziennego funkcjonowania. Jeżeli jednak usterka jest znaczna, warto zainwestować nieco pieniędzy w serwisie w odnowienie starego telefonu marki Apple. Może się to okazać tańsze od zakupu nowego modelu!