Pixelitor – Photo Collage

Pixelitor jest bezpłatnym programem graficznym, podobnym do wielu innych. To co go jednak wyróżnia to filtr Photo Collage, pozwalający zmienić w ciekawy sposób zdjęcie, tworząc wspomniany Photo Collage.

Zacznijmy od przykładu – pierwsze zdjęcie to oryginał, który możemy przetworzyć filtrem artystycznym Photo Collage tak, aby wyglądało jak złożenie kilku(nastu) pojedynczych fragmentów. Można to zrobić na wiele sposobów, co widać na dwóch kolejnych obrazach).

Jak to zrobić?

Uruchamiamy program Pixelitor i wgrywamy do niego wybrane przez siebie zdjęcie. Następnie w menu programu wybieramy Filter a następnie Artistic i tam Photo Collage.

Gdy pojawi się okienko z ustawieniami filtra możemy dopasować efekt do swoich oczekiwań.

Najważniejsze są dwa pierwsze suwaki

Number of images – którym regulujemy ilość fragmentów, z których ma się ostatecznie składać nasz kolaż. Gdy jest ich zbyt mało – mogą w tle pojawiać się puste, czarne przestrzenie. Gdy jest ich zbyt dużo, stworzy się mozaika ze zbyt małych fragmentów.

Photo size – reguluje wielkość fragmentów składających się na kolaż.

Powyższe opcje należy dobrać eksperymentalnie tak, aby osiągnąć zadowalający efekt. Z pozostałymi opcjami można eksperymentować. To już co kto lubi. Grubość białej ramki, odległość i siła cienia. Kąt cienia…

Możliwości jest wiele.

Skąd pobrać program Pixelitor?

Pixelitor to program stworzony w języku Java, dzięki czemu można go uruchomić zarówno na Windows, systemach Linux czy MacOS.

Strona projektu: http://pixelitor.sourceforge.net