Workstation Fujitsu Celsius

Stacje Robocze Tower Dell Fujitsu HP Lenovo

Choć pod względem wizualnym stacje robocze nie odbiegają od zwykłych komputerów klasy PC, ich możliwości są znacznie większe. Stacja robocza w obudowie tower to rozwiązanie dla prawdziwych profesjonalistów, którym zależy na maksymalnej wydajności, niezawodności i bezpieczeństwie podczas codziennej pracy.

Stacja robocza tower – czym charakteryzuje się takie rozwiązanie?

Określenie „stacja robocza” (workstation) dotyczy specjalistycznych komputerów, które są przeznaczone do wykonywania najbardziej wymagających zadań. Takie sprzęty muszą zatem odznaczać się znakomitymi parametrami technicznymi, które zdecydowanie przewyższają komputery dla zwykłych użytkowników. Mowa przede wszystkim o ogromnej mocy obliczeniowej i świetnej jakości poszczególnych podzespołów, jak również obecności funkcji zapewniających wyższy poziom bezpieczeństwa.

Do najchętniej wybieranych rozwiązań tego typu należą stacje robocze typu tower, czyli z obudową w formie „wieży” – z podobnym formatem możemy spotkać się w większości komputerów osobistych. Mimo że wygląd przypomina zwykłe urządzenia klasy PC, specyfikacja takich sprzętów jest o wiele mocniejsza.

Zastosowania stacji roboczej

Stacje robocze to produkty skierowane do osób, które oczekują od sprzętu komputerowego możliwości większych niż w przypadku „pecetów”. Takie rozwiązania najczęściej znajdują zastosowanie w dużych firmach lub przedsiębiorstwach, w których wydajność procesów cyfrowych ma kluczowe znaczenie. Możemy je spotkać także w uczelniach i instytutach naukowych. To ogromne wsparcie przede wszystkim przy wykonywaniu zaawansowanych, skomplikowanych obliczeń. Z tego względu będzie to odpowiedni wybór m.in. dla konstruktorów i projektantów korzystających z programów typu CAD, CAM i CAE, a także inżynierów czy architektów. Możliwości stacji roboczych docenią również graficy komputerowi, którzy mogą wiele zyskać na dostępie do wydajnego układu GPU.

Czym stacja robocza różni się od komputera klasy PC?

Format obudowy to jedna z kilku kwestii, które łączą stacje robocze i komputery PC, jednak nie brakuje także różnic. Dotyczą one przede wszystkim zastosowania i wydajności. „Pecety” odznaczają się pewną uniwersalnością – bez względu na szczegóły specyfikacji poszczególnych komponentów będą odpowiednią opcją dla większości użytkowników, którzy szukają sprzętu do wykonywania podstawowych operacji. Stacje robocze to z kolei rozwiązanie dla profesjonalistów – takie urządzenie poradzi sobie z najbardziej zaawansowanymi procesami. Będzie to właściwy wybór w przypadku zadań takich jak montaż plików audio i wideo, modelowanie i wizualizacja 3D, projektowanie wspomagane komputerowo czy przeprowadzanie symulacji naukowych oraz wykonywanie złożonych obliczeń. Zwiększona moc obliczeniowa będzie kluczowym wsparciem w tych czynnościach.

Jaką stację roboczą wybrać?

Wybór stacji roboczej nie jest prostym zadaniem. Należy wziąć pod uwagę sporo ważnych kwestii, które mogą mieć ogromny wpływ na wydajność pracy. Wielu producentów oferuje sprzęty z tej kategorii, różniące się pod wieloma względami. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  • Procesor i karta obliczeniowa – to podzespoły, które będą mieć największe znaczenie dla wydajności. Ich parametry będą szczególnie istotne dla osób, które na co dzień wykonują skomplikowane i zaawansowane procesy. Najlepszym rozwiązaniem do takich zastosowań będzie wielordzeniowy procesor o wysokim taktowaniu i pojemnym cache. Karta graficzna powinna z kolei wspierać pracę w złożonym środowisku 3D i zapewniać dużą przepustowość. Również w tym przypadku znaczenie ma taktowanie układu – warto przy tym zaznaczyć, że GPU może być również ogromną pomocą w wykonywaniu obliczeń, na przykład w zakresie uczenia maszynowego.
  • Pamięć RAM – w tym przypadku zasada jest prosta: im więcej pamięci, tym większa będzie wydajność komputera. Absolutnym minimum będzie 8 GB, jednak w przypadku profesjonalnych zastosowań lepiej postawić na 16 lub nawet 32 GB. Sam rozmiar to jednak nie wszystko – należy wziąć pod uwagę również rodzaj pamięci, taktowanie, dopasowanie do procesora oraz możliwość ewentualnej rozbudowy.
  • Nośnik danych – wybierając stację roboczą, warto postawić na sprzęt wyposażony w pojemny i szybki napęd SSD. Mechaniczne dyski twarde są coraz mniej popularne ze względu na niższe tempo odczytu i zapisu danych, jednak mogą być bardziej opłacalną opcją do długoterminowego przechowywania dużych plików.

Warto również trzymać się ofert sprawdzonych producentów, którzy od wielu lat wspierają użytkowników w profesjonalnych zastosowaniach. Prezentujemy kilka najchętniej wybieranych serii stacji roboczych, których parametry docenią nawet najbardziej wymagający klienci.

Dell Precision

To profesjonalne stacje robocze oferowane w kompaktowym standardzie obudowy mini tower. Serię Precision T3640 wyróżnia wydajność, niezawodność i charakterystyczny dla firmy Dell nacisk na bezpieczeństwo. Ponadto produkty z linii Precision dysponują certyfikatami ISV, które potwierdza zgodność z określonymi zaawansowanymi programami. Będzie to świetny wybór dla inżynierów, projektantów, designerów i grafików.

HP Z2

Propozycje z tej serii to ogromne możliwości i maksymalna wydajność w solidnej, wytrzymałej obudowie. Są one dedykowane architektom, inżynierom, konstruktorom, projektantom, a także profesjonalistom z branż takich jak medycyna, edukacja czy finanse. Stacje robocze HP Z2 G5 korzystają z niezwykle wydajnych jednostek obliczeniowych Intel Xeon lub Core 10. generacji.

Lenovo ThinkStation

Stacje robocze Lenovo ThinkStation P340 mogą być wyposażone w niezawodne procesory Intel Xeon lub Core, które gwarantują sprawne wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych operacji. Modele z tej linii odznaczają się sporymi możliwościami pod względem bezpiecznego przechowywania danych ze względu m.in. na wsparcie konfiguracji RAID dla dwóch dysków M.2 PCIe.

Fujitsu Celsius

Stacje robocze z serii Fujitsu Celsius W5010 zostały zaprojektowane z myślą o modelowaniu i wizualizacji 3D, projektowaniu, obróbce multimediów, produkcji i pracy w środowiskach CAD i CAE. Warto zaznaczyć, że większość modeli dysponuje dwoma slotami na karty graficzne. Dużym atutem jest także różnorodność dostępnych konfiguracji.

.

Szukasz stacji roboczej? Sprawdź: www.powerserver.pl/stacje_robocze