Niedziela Nowoorleańska – Jazzowe Brzmienia na Krakowskim Rynku

Już 2 lipca 2023 roku kolejna Niedziela Nowoorleańska czyli sympatyczne otwarcie muzycznego Letniego Festiwalu Jazzowego w Krakowie. To wyjątkowe wydarzenie od lat przyciąga nie tylko miłośników muzyki, ale również osoby poszukujące klimatycznej scenerii i wspaniałej atmosfery. Podczas festiwalu możemy posłuchać najlepszych muzyków z Polski i zagranicy.

Niedziela Nowoorleańska To Wyjątkowy Dzień

Niedziela Nowoorleańska to wyjątkowy dzień, który przyciąga zarówno miłośników jazzu, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym gatunkiem muzyki.

W trakcie Niedzieli Nowoorleańskiej na scenie (lub scenach) jak i między stolikami w ogródkach kawiarnianych występują muzycy z Polski i zagranicy. Odbywa się tradycyjna parada oraz oficjalne powitanie goście przez organizatorów. Wszędzie rozbrzmiewa muzyka i słychać nowoorleańskie tradycyjne dźwięki jak i nowoczesne aranżacje.

Tak było w zeszłym roku…

Klimatyczna Sceneria i Wspaniała Atmosfera na Starym Mieście

Pierwszym elementem, który z pewnością przyciąga uwagę uczestników Niedzieli Nowoorleańskiej, jest sceneria krakowskiego Rynku Głównego. Stare Miasto pełne zabytkowych kamienic i kościołów stanowiła doskonałe choć i poniekąd abstrakcyjne tło dla tego wyjątkowego wydarzenia.

Często panuje nieznośny lipcowy upał. Dzięki temu uczestnicy festiwalu mogą poczuć się jakby przenieśli się na chwilę do serca jazzowej stolicy świata.

Wspaniała atmosfera w poprzednich latach również przyczyniła się do popularności Niedzieli Nowoorleańskiej. Tłumy miłośników jazzu zgromadzone w jednym miejscu tworzą niepowtarzalny klimat, pełen radości, tańca i muzyki. Zarówno mieszkańcy Krakowa, jak i przyjezdni goście z innych części Polski oraz zagranicy bawią się razem, dzieląc swoją pasję do jazzu.

Letni Festiwal Jazzowy w Krakowie – Lipiec 2017

Warto dodać, że organizatorzy zadbali o to, aby przez cały miesiąc lipiec każdy mógł znaleźć coś dla siebie – od koncertów znanych artystów po warsztaty taneczne czy wystawy fotograficzne.

Koncerty na Żywo – Najlepsi Muzycy z Polski i Zagranicy

Jednym z głównych elementów Niedzieli Nowoorleańskiej jest parada – tradycyjnie spod Bramy Floriańskiej aż na scenę na Rynku Głównym lub Plac Szczepański.

Są mini koncerty na żywo, które przyciągają zarówno miłośników jazzu, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym gatunkiem muzyki.

Wśród artystów biorących udział w Niedzieli Nowoorleańskiej znajdują się zarówno uznani polscy muzycy jazzowi, jak również utalentowani artyści zza granicy. Dzięki temu mieszanka kultur i wpływów sprawiała, że każdy koncert był unikalny i pełen emocji.

Nie można też zapomnieć o jam sessions – spontanicznych występach muzycznych, podczas których artyści mogą swobodnie improwizować na scenie lub w kawiarnianych ogródkach. To właśnie te nieplanowane momenty często są najbardziej pamiętane przez przypadkowych uczestników imprezy.

Koncerty odbywały się w różnych miejscach Krakowa – zarówno na Rynku Głównym, jak i w kameralnych klubach jazzowych. Dzięki temu uczestnicy festiwalu mieli okazję poznać nie tylko muzykę, ale również zabytkowe wnętrza krakowskich piwnic oraz niesamowitą atmosferę tego miasta.

Tradycyjne Rytmy z Luizjany

Jednym z najbardziej kolorowych i emocjonujących elementów Niedzieli Nowoorleańskiej są właśnie parady gości i muzyków rytmach muzyki z Luizjany. W trakcie tych wydarzeń uczestnicy festiwalu mają okazję przenieść się w czasie i przestrzeni, doświadczając niezapomnianego klimatu Nowego Orleanu. Parady, w których biorą udział liczne zespoły muzyczne oraz tancerze, przyciągają uwagę zarówno mieszkańców Krakowa, jak i turystów odwiedzających miasto.

W rytmach muzyki dixielandowej, swingowej czy bluesowej można poczuć prawdziwą atmosferę południa Stanów Zjednoczonych. Urok tej muzyki sprawia, że każdy może poczuć się jak na ulicach słynnej dzielnicy French Quarter w Nowym Orleanie. Warto podkreślić, że organizatorzy Letniego Festiwalu Jazzowego dbają o to, aby zaprosić do współpracy najlepszych polskich i zagranicznych artystów specjalizujących się w tego rodzaju muzyce. Dzięki temu uczestnicy imprezy mogą liczyć na wysoki poziom artystyczny prezentowanych koncertów.

Parady oraz występy muzyczne inspirowane kulturą Luizjany to także doskonała okazja dla wszystkich miłośników tańca. W rytmach tradycyjnych melodii z południa USA można oddać się zarówno spontanicznym pląsom, jak i uczestniczyć w organizowanych warsztatach tanecznych. Niewątpliwie jest to jeden z najbardziej energetycznych i porywających elementów Letniego Festiwalu Jazzowego, który sprawia, że Niedziela Nowoorleańska na długo zostaje w pamięci uczestników.

Smakowite Przekąski i Napoje w Klimacie Nowego Orleanu

Wśród propozycji gastronomicznych znajdują się takie specjały jak gumbo, jambalaya czy beignets – tradycyjne słodkie przekąski z Luizjany. Nie brakuje orzeźwiających koktajli na bazie rumu oraz innych alkoholi typowych dla regionu oraz bezalkoholowe aczkolwiek równie smaczne i oryginalne lemoniady oraz herbaty mrożone. Uczestnicy mogą delektować się zarówno muzyką, jak i wyjątkowymi smakami Nowego Orleanu. Natomiast goście zagraniczni mogą posmakować kuchni polskiej.

Posiłki i napoje są bardzo ważne, bo w czasie Niedzieli Nowoorleańskiej można spalić dużo kalorii…

2022 – Fot. https://www.facebook.com/forum.krakow
Gumbo – fot: Wikipedia

Gumbo

Gumbo to tradycyjne danie kuchni południowej Stanów Zjednoczonych, szczególnie popularne w stanie Luizjana, a zwłaszcza w Nowym Orleanie. Jest to gęsty gulasz lub zupa, którego głównymi składnikami są mięso (najczęściej kurczak, kiełbasa lub owoce morza) oraz warzywa, takie jak papryka, cebula, seler, okra i czosnek.

Podstawą gumbo jest roux, czyli zaprawa z mąki i tłuszczu, która nadaje daniu gęstość i głęboki smak. Do gumbo często dodaje się również krewetki, kraby, małże lub inne składniki zależnie od preferencji i regionu. Gumbo jest zazwyczaj przyprawiane mieszanką aromatycznych ziół i przypraw, takich jak tymianek, oregano, papryka cayenne, pieprz cayenne, sól i czarny pieprz.

Gumbo jest zwykle podawane z ugotowanym ryżem, który jest umieszczany na talerzu, a następnie zalewany gulaszem gumbo. Jest to smaczne i sycące danie, które odzwierciedla różnorodność kulturową i kulinarną regionu Luizjany, będącej połączeniem wpływów francuskich, afrykańskich i karaibskich.

2022 – Fot. https://www.facebook.com/forum.krakow
Jambalaya – fot: Wikipedia

Jambalaya

Jambalaya to kolejne popularne danie pochodzące z regionu Luizjany w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza z Nowego Orleanu. Podobnie jak gumbo, jambalaya jest związana z kulturą i tradycjami kulinarnymi Luizjany, która łączy wpływy francuskie, afrykańskie i karaibskie.

Jambalaya jest rodzajem „one-pot” dania, w którym składniki są gotowane razem w jednym garnku. Główne składniki jambalaya to biały ryż, mięso (najczęściej kiełbasa, kurczak, krewetki lub kiełbasa andouille) oraz warzywa, takie jak cebula, papryka, seler, czosnek i pomidory.

Danie jest przyprawiane różnymi mieszankami przypraw, takimi jak tymianek, oregano, papryka cayenne, czarny pieprz, sól i czosnek. Czasami dodaje się również filet z ryby, kraby, małże lub inne składniki morskie.

Jambalaya ma różne warianty, takie jak „red jambalaya” (z pomidorami) i „brown jambalaya” (bez pomidorów). Charakterystyczną cechą jambalaya jest to, że ryż jest gotowany wraz z resztą składników, co nadaje mu bogaty smak i aromat. Jambalaya jest często podawana jako danie główne, samo w sobie jest pełnowartościowym posiłkiem.

Podobnie jak gumbo, jambalaya odzwierciedla różnorodność kulturową i kulinarną Luizjany, a także jest popularnym daniem podczas festiwali i świąt w regionie, takich jak Mardi Gras.

2022 – Fot. https://www.facebook.com/forum.krakow
Baignets – fot: Wikipedia

Beignets

Beignets (wymawiane jako „ben-yays”) to tradycyjne francuskie ciastka, które stały się nieodłącznym elementem kuchni Nowego Orleanu w Luizjanie, USA. Są one popularne jako słodki smakołyk, często spożywane na śniadanie, deser lub podczas przerwy na kawę.

Beignets są przygotowywane z ciasta drożdżowego, które jest smażone na głębokim oleju, aż staje się złote i puszyste. Ciasto jest zazwyczaj wycinane na kwadratowe lub prostokątne kawałki, a następnie podsypywane obficie cukrem pudrem. Beignets są zwykle podawane na gorąco, co nadaje im chrupiącą skórkę na zewnątrz i miękką, puszystą teksturę wewnątrz.

W Nowym Orleanie, słynnym miejscem, gdzie można spróbować autentycznych beignetów, jest Café du Monde. Jest to legendarne francuskie kawiarniane stanowisko, które serwuje beignety od ponad 150 lat i jest jednym z najbardziej znanych punktów gastronomicznych w mieście.

Beignets są również popularne na czas karnawału w Nowym Orleanie, szczególnie podczas obchodów Mardi Gras. Wtedy mieszkańcy i turyści z przyjemnością delektują się tymi pysznymi, smażonymi ciastkami jako tradycyjnym przysmakiem karnawałowym.

Letni Festiwal Jazzowy w Krakowie

Letni Festiwal Jazzowy w Krakowie od wielu już lat jest organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. KBF jest instytucją kulturalną, która zajmuje się organizacją różnorodnych wydarzeń artystycznych i kulturalnych w Krakowie. To jest jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych, gromadzące utalentowanych artystów jazzowych z Polski i zagranicy. Festiwal odbywa się corocznie i trwa przez cały miesiąc lipiec. Program obejmuje koncerty, warsztaty i inne atrakcje związane z muzyką jazzową.

https://www.cracjazz.com/pl/

Podczas Letniego Festiwalu Jazzowego, Piwnica pod Baranami często pełni rolę jednej z głównych scen festiwalowych. Koncerty i występy jazzowe odbywają się w samym sercu Piwnicy, tworząc intymną atmosferę i zapewniając publiczności wyjątkowe doświadczenie muzyczne. To Piwnica pod Baranami w głównej mierze współtworzy repertuar artystyczny, zaprasza wykonawców i angażuje się w organizację wydarzenia.

Piwnica pod Baranami jest jednym z najważniejszych partnerów i organizatorów Festiwalu. Jest także miejscem, które odgrywa ważną rolę podczas Letniego Festiwalu Jazzowego. Piwnica pod Baranami to kultowy krakowski lokal, który jest znany jako legendarne miejsce spotkań artystów, poetów, muzyków i miłośników kultury.

Zobacz także:

Inne wpisy dotyczące tego wydarzenia znajdziesz pod tagiem: https://katalog.krakow.pl/tag/jazz inne fotogalerie i video relacje znajdziesz także tutaj: https://www.facebook.com/forum.krakow

Zobacz także: